دیفای (Defi)

دیفای (Defi)


امور مالی غیر متمرکز یا همان دیفای به سیستمی از یک مجموعه برنامه ی کاربردی امور مالی می گویند که به صورت غیرمتمرکز و بدون نیاز به واسطه تمام امور مالی مانند دریافت وام و معاملات مالی را انجام می دهد. در این مقاله قصد داریم درمورد دیفای و چگونه ی کارکردش صحبت کنیم.

تازه واردان دنیای ارزهای دیجیتال ممکن است تحت اصطلاحات ارز دیجیتال گیج شوند ، چرا HODL؟ نهنگ چیست؟ اما وحشت نکنید ، برای همه تعریف ساده­ای وجود دارد. وقتی صحبت از صنایعی می شود که برای مردم روزمره گیج کننده هستند ، بازارهای سهام و دنیای برنامه نویسی رایانه می­توانند در این لیست قرار گیرند. ارز دیجیتال این دو را با هم ترکیب می­کند، همه تفاوت های ظریف تجارت در بخش مالی ، در پیچیدگی زبان کامپیوتر انجام می­شود.

 

تولد دیفای:

دیر زمانیست که بانک ها و موسسات مالی بر نظام مالی حکومت دارند این بدین معنی است که مردم به دلیل اعتمادی که به آن ها می کنند تمام امور مالی خودشان را بی قید و شرط به آن ها می سپارند چون آن ها فکر می کنند که بانک ها از تمامی فسادهای مالی پاک هستند و جای سرمایه ی آن ها امن می باشد اما امروزه اکثریت ما می دانیم که به بانک ها نیز نمی شود چندان اعتماد کرد چون آن ها یک نوع واسطه ی متمرکز هستند و تمامی واسطه های متمرکز درگیر فسادهای پشت پرده اند.

بنابر مطلب بالا، نکته ای که باعث تولد دیفای شد همین واسطه گری و متمرکز بودن بانک هاست که امکان اعتماد صد در صدی مشتری را از او دریغ می کند اما دیفای ها از یک نوع حوزه های مالی غیر متمرکز اند که با استفاده از بلاک چین ها متولد شده اند تا مفهوم عدم تمرکز، فساد و خطای غیرعمدی را از بین ببرند.

 

اصل مطلبِ دیفای:

تمام مطالب بالا را به زبانی ساده تر تشریح می کنیم:

مطلب پیشنهادی پرطرفدار:  آموزش رایگان تحلیل بیت کوین در روش های به روز

فرض می کنیم که شما سرمایه ای دارید که نمی خواهید در خانه نگهش دارید، همچنین می خواهید علاوه بر امن بودن محل نگهداری آن، سودی نیز ماهیانه به حسابتان واریز شود پس بدون چون و چرا به نزدیک ترین بانک معتبر محل زندگی یا کار خود می روید و طی یک پروسه ی اداری معمول سرمایه ی خود را به حسابی شخصی واریز می کنید یا اگر سرمایه اتان اشیاء با ارزشی مانند طلا بود، آن ها را در صندوق های مخصوصشان می گذارید تا بانک برایتان نگهش دارید. این یک اتفاق معمول و رایج است اما در واقع شما چه کرده اید؟

شما به عنوان یک شخص حقیقی یا حقوقی ( این اصطلاحیست که معمولا برای برندهای تجاری به کار می رود.) بانک را واسطه قرار دادید تا در ازای یک مقدار معین از سرمایه اتان، خدماتی را در اختیارتان بگذارد.

حتی اگر قرار باشد که وام بگیرید نیز شما بانک را واسطه قرار دادید تا در ازای ضمانتی از خودتان مقداری پول و سرمایه را در اختیارتان قرار دهد. بنابراین بانک یک سیستم مالی متمرکز و واسطه است که در ازاء یک سرمایه یا ضمانت خدماتی را در اختیارتان قرار می دهد.

آمارها از فساد مالی رایج در دنیا نشان می دهد که پشت همه ی آن ها یک نهاد یا یک شخص حقیقی از یک سیستم متمرکز و واسطه بوده است پس چندان هم نمی شود به بانک به عنوان یک واسطه ی متمرکز اعتماد کرد اما دیفای ها ساخته شده اند تا جلوی این فسادها را بگیرند چگونه؟ با عملکردی برخلاف عملکرد آن ها.

یعنی یک سیستم غیر متمرکز ساخته شده از صدها هزار پروژه ی اکوسیستم در حوزه ی امور و خدمات مالی در مقابل سیستمی دولتی و واسطه گر که با استفاده از مفهوم متمرکز بودن جرایمی را مرتکب می شود.

 

مزایای دیفای:

اکنون که فهمیدیم دیفای چیست و چگونه کار می کند؟ بهتر است مزایای آن را هم بدانیم. دیفای نیز مانند همه ی اکوسیستم ها معایب و در کنارش مزایایی را دارد که در ادامه ی مطلب از آن بیشتر می خوانیم:

  1. نهاد های مالی واسطه به دو عامل وابسته هستند، یکی از این عوامل خود آن نهاد هاست و دیگری نیز یک دادگاه (قوه قضاییه) به عنوان داور است اما دیفای ها به هیچ واسطه و داوری وابسته نیستند در واقع اجزای دیفای کدهای برنامه نویسی است که سرانجام مشخص می کنند که چگونه باید اختلافات مالی را برطرف کنند.
  2. کاربران دیفای برعکس بانک ها به سادگی می توانند بر دارایی های خود نظارت داشته باشند.
  3. واسطه ها را از بین می برند پس در نتیجه با کاهش میزان فساد و جرایم مالی روبه رو می شویم.
  4. در دیفای هیچ کسی حق مصادره ی اموال شما را ندارد، همچنین هیچ کسی حق دزدی یا کلاهبرداری از دارایی هایتان را نیز نخواهد داشت. دیفای به راحتی می تواند دارایی هایتان را در محیطی شفاف و امن کنترل کند و در مواقعی که معامله ای اشتباه را انجام می دهید، از وقوع آن شما را منع کند.
  5. استفاده از دیفای هزینه ها را کاهش می دهد چرا که به شما امکان ایجاد و ساخت یک سیستم مالی آسیب ناپذیر را می دهد.
مطلب پیشنهادی پرطرفدار:  نحوه کارکرد اوردر استاپ-لیمیت به همراه بیان مثال عملی

موارد بالا تنها اندک مواردی از مزایای دیفای بوده اند. در مطلب بعد سری به دنیای ساخت دیفای می زنیم.

 

چگونگی ساخت دیفای:

همانطور که احتمالا خودتان متوجه شده باشید، دیفای ها در واقع سیستم هایی هستند که از چندین کد برنامه نویسی همراه با استفاده از بلاک چین ها ساخته شده اند. در واقع داده هایی که از طریق کدها به برنامه داده می شود، بر روی بلاک چین ها ذخیره می شوند و بین تمامی افراد متصل در شبکه پخش می شود بنابراین با این فناوری، احتمال تغییر اطلاعات، حذف (سانسور) و از کار افتادن سیستم به صفر می رسد چون بلاک چین ها از هک جلوگیری می کنند و محیط امنی را ایجاد می کنند.

کاربردهای دیفای:

  1. دریافت وام (وام دهی)
  2. خدمات بانکی پولی مانند بیمه نامه، صدور ارزهای دیجیتالی و غیره.
  3. صرافی ها و بروکرهای غیر متمرکز که با این امکان می توانید به راحتی و آسودگی به خرید و فروش، سرمایه گذاری و نگهداری از سرمایه اتان بپردازید.

چالش های دیفای:

  1. سرعت: بلاک چین ها در مقطع کنونی از بسیاری از رقبای خود کندتر هستند و این عیب روی محاسن برنامه ی غیرمتمرکز نیست تاثیر می گذارد اما خبر خوب این جاست که با راهکارهای مقیاس پذیری گوناگون و پیشرفت های بالقوه امکان افزایش سرعت آن در آینده ی نزدیک وجود دارد.
  2. احتمال خطا از سمت کاربران که در صورت این اتفاق هر کسی مسئول دارایی های خودش است و اگر این اتفاق بیفتد هیچ مسئولیتی از طرف سازندگان دیفای وجود ندارد.

فیشینگ (Phishing) جرم فریب مردم برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات محرمانه مانند رمزهای عبور و شماره کارت اعتباری است. فیشینگ همانند ماهیگیری، بیش از یک روش برای گرفتن قربانی دارد. در میان همه روش ها، فیشینگ یک روش رایج تر و پرکاربرد تر است. برای کسب اطلاعات کامل در مورد فیشینگ و روش های جلوگیری از این حمله، مقاله تخصصی و جامع بیت کوین سیگنال را مطالعه نمایید.

مطلب پیشنهادی پرطرفدار:  فول نود بیت کوین چیست؟ اهمیت فول نود در شبکه چقدر است؟

بیت کوین سیگنال با بررسی دقیق بازارهای ارزهای دیجیتالی بهترین سیگنال های خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین هارا ارائه مینماید؛ این سیگنال ها توسط متخصصین و تحلیل گران حرفه ای بازرهای رمز ارزها تهیه شده و به صورت تخصصی از کانال بیت کوین سیگنال ارائه میگردد. شما عزیزان میتوانید با پیوستن به تیم قدرتمند و تحلیلگر بیت سیگنال به بهترین و جدیدترین اخبار روز بازار بیت کوین دسترسی داشته باشید؛ ارائه سیگنال ترید آلت کوین رایگان نیز در این کانال قرار گرفته که میتوانید از آنها بهره ببرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *