نحوه کارکرد اوردر استاپ-لیمیت به همراه بیان مثال عملی

نحوه کارکرد اوردر استاپ-لیمیت

نحوه کارکرد اوردر استاپ-لیمیت


بهترین شیوه برای درک سفارش توقف محدود (استاپ-لیمیت اوردر)، تقسیم آن به مفهوم قیمت توقف (استاپ)  و قیمت لیمیت است. قیمت استاپ قیمتی است که باعث یک سفارش لیمیت (محدود) می شود و قیمت لیمیت قیمت مشخص و تعیین شده آن سفارش محدود ایجاد شده است. این یعنی که پس از رسیدن به قیمت استاپ ، سفارش لیمیت شما بلافاصله روی دفتر سفارش قرار می گیرد.

با اینکه قیمت های استاپ و لیمیت می تواند یکی باشد ، اما این یک الزام نیست. در واقع برای شما امن تر است که قیمت استاپ (قیمت ماشه) را کمی بالاتر از قیمت لیمیت (برای سفارشات فروش) یا کمی پایین تر از قیمت لیمیت (برای سفارشات خرید) تعیین کنید. این کار احتمال پر شدن سفارش لیمیت شما را پس کشیده شدن ماشه استاپ-لیمیت افزایش می دهد.

پس تعریف آنرا دوباره و ایندفعه با این عبارات مرور می کنیم: اوردر استاپ-لیمیت یک معامله مشروط در یک بازه زمانی مشخص است که مختصات استاپ را با ویژگی های لیمیت ترکیب کرده، و از آن  برای کاهش ریسک استفاده می شود. این نوع سفارش به انواع دیگر سفارش ، از جمله سفارش های لیمیت (سفارش خرید یا فروش تعداد مشخصی سهام با قیمت معین یا بهتر) و اوردر های استاپ پرایس (سفارش خرید یا فروش اوراق بهادار پس از آنکه قیمت آن از یک حد مشخص فراتر رفته باشد) وابسته است.

سفارش های استاپ-لیمیت به تریدر امکان می دهند روی زمان دقیقی که باید سفارش را پر کند کنترل کامل داشته باشد ، ولی با این حال اجرای آنرا تضمین نمی کنند.

بیت کوین سیگنال با بررسی دقیق بازارهای ارزهای دیجیتالی بهترین سیگنال های خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین هارا ارائه مینماید؛ این سیگنال ها توسط متخصصین و تحلیل گران حرفه ای بازرهای رمز ارزها تهیه شده و به صورت تخصصی از کانال بیت کوین سیگنال ارائه میگردد. شما عزیزان میتوانید با پیوستن به تیم قدرتمند و تحلیلگر بیت سیگنال به بهترین و جدیدترین اخبار روز بازار بیت کوین دسترسی داشته باشید؛ ارائه سیگنال ترید آلت کوین رایگان نیز در این کانال قرار گرفته که میتوانید از آنها بهره ببرید.

مطلب پیشنهادی پرطرفدار:  چند نکته طلایی جهت خرید ارز دیجیتال از صرافی های داخل کشور

 

نحوه کارکرد اوردر استاپ-لیمیت

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، برای سفارش استاپ-لیمیت باید دو نقطه قیمت را تعیین کرد.

۱- استاپ: ابتدای محدوده قیمت هدف، که برای انجام ترید مشخص شده.

۲- لیمیت: انتهای محدوده قیمت هدف تعیین شده برای معامله.

درضمن یک بازه زمانی معین که طی آن سفارش استاپ-لیمیت قابل اجرا باشد، باید برای ترید تعیین کرد.

فایده اصلی سفارش استاپ-لیمیت این است که معامله گر کنترل دقیق روی زمان سفارش دارد.

نکته منفی آن اینکه، مانند همه سفارشات محدود دیگر، اگر سهام / کالا در مدت زمان مشخص شده به قیمت توقف نرسد ، معامله انجام نخواهد شد.

سفارش استاپ-لیمیت در یک قیمت تعیین شده، یا قیمت بهتر از آن، و پس از دستیابی به قیمت استاپ معین شده، انجام خواهد شد. به محض رسیدن به قیمت توقف ، سفارش استاپ-لیمیت به یک سفارش لیمیت برای خرید یا فروش با قیمت لیمیت، یا قیمت بهتر از آن تبدیل می شود. سفارش استاپ-لیمیت تقریباً درهمه  بروکرهای آنلاین جزو گزینه های در دسترس است.

 

مثال:

فرض کنیم شما به تازگی ۵ سکه بایننس BNB را به قیمت ۰.۰۰۱۲۷۶۱ بیتکوین خریداری کرده اید زیرا فکر می کنید قیمت نزدیک به خط حمایت اصلی است و احتمالاً از این مقدار بالاتر خواهد رفت.

در این شرایط ، ممکن است بخواهید یک دستور توقف فروش تعیین کنید تا در صورت اشتباه بودن تصور شما و شروع افت قیمت، ضرراحتمالی خود را کاهش دهید. برای انجام این کار ، به حساب Binance خود وارد شده و به بازار BNB / BTC  می روید. سپس روی برگه Stop-Limit کلیک کرده و قیمت استاپ و لیمیت را به همراه مقدار BNB فروخته شده معین می کنید.

مطلب پیشنهادی پرطرفدار:  علت اصلی سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتالی چیست؟

حالا اگر فکر می کنید که ۰.۰۰۱۲۷۰۰ بیتکوین خط حمایت قابل اعتمادی است ، می توانید سفارش استاپ را دقیقاً زیر این قیمت تعیین کنید (درصورت عدم نگهداری). در این مثال ، ما برای ۵ BNB سفارش استاپ-لیمیت با قیمت استاپ ۰.۰۰۱۲۴۹۰ بیتکوین،  و قیمت لیمیت ۰.۰۰۱۲۴۴۰ بیتکوین تعیین خواهیم کرد.

توجه داشته باشید که سفارش استاپ-لیمیت تنها در صورت رسیدن به قیمت توقف انجام می شود و سفارش لیمیت تنها درصورتی که قیمت بازار به قیمت سقف شما برسد پر خواهد شد. اگر ماشه سفارش لیمیت توسط قیمت استاپ کشیده شود (قیمت استاپ به حد نساب رسیده) ، اما قیمت بازار به قیمتی که تعیین کرده اید نرسد ، سفارش لیمیت همچنان باز خواهد ماند. این بدان معنی است که سفارش استاپ-لیمیت به یک سفارش لیمیت برای خرید یا فروش با قیمت لیمیت (یا قیمتی بهتر از آن) تبدیل خواهد شد.

بعضی اوقات ممکن است در شرایطی قرار بگیرید که قیمت خیلی سریع پایین بیاید و سفارش لیمیت شما بدون پر شدن از شما منتقل شود. در این صورت ، برای خارج شدن سریع از معامله ، شاید ناگزیر شوید به درخواست خروج فوری از ترید به بازار ارائه دهید.

 

چه زمانی باید از سفارش استاپ-لیمیت استفاده کرد؟

نحوه کارکرد اوردر استاپ-لیمیت

سفارش های استاپ-لیمیت به عنوان ابزاری برای مدیریت ریسک ارزشمند هستند و برای جلوگیری از ضررهای چشمگیر باید از آن‌ها استفاده کرد. گفتیم که سفارش (دستور) استاپ ، دستوری است که با رسیدن قیمت تعیین شده قابل اجرا می شود و سپس با قیمت فعلی بازار پر می شود. یک سفارش استاپ کلاسیک بدون در نظر گرفتن تغییر در قیمت فعلی بازار با اتمام معاملات ، به طور کامل پر می شود.

سفارش لیمیت هم سفارشی است که با قیمت خاصی تعیین می شود. این سفارش تنها در مواقعی قابل معامله است که بتواند با قیمت لیمیت یا با قیمتی مطلوب تر از قیمت لیمیت انجام شود. اگر فعالیت معاملاتی موجب شود که قیمت بازار در مقایسه با قیمت لیمیت نامطلوب محسوب شود ، فعالیت مربوط به سفارش متوقف می شود. بنابر این با ترکیب این دو دستور یا سفارش (کلمه اوردر را در فارسی میتوان به هر دو معنی سفارش و دستورتعبیر کرد)، سرمایه گذار در اجرای معاملات دقت بسیار بیشتری دارد.

مطلب پیشنهادی پرطرفدار:  جرم فیشینگ یا حمله فیشینگ (Phishing) در ارز دیجیتال چیست؟

سفارش استاپ پس از  برخورد با قیمت استاپ ، و با قیمت بازار پر می شود، صرف نظر از اینکه تغییر قیمت به سمت مطلوب شما باشد یا به سمت وضعیت نامطلوب. این طبعا می تواند منجر به انجام معاملات با قیمت کمتر از قیمت مطلوب شود. از طریق ترکیب خصوصیات سفارش استاپ با ویژگی های سفارش لیمیت ، معامله پس از نامطلوب شدن قیمت ، بر اساس قیمیت لیمیت سرمایه گذار متوقف خواهد شد. بنابراین ، در یک اوردر استاپ-لیمیت ، پس از کشیده شدن ماسشه استاپ ، اوردر لیمیت برای اطمینان از عدم تکمیل سفارش اعمال می شود، مگر اینکه قیمت در محدوده سقفی تعیین شده توسط سرمایه گذار باشد یا قیمتی بهتر از آن.

 

قابل ذکر است ، استاپ-لیمیت همچنین برای قرار دادن اوردر های فروش نیز مفید هستند تا اطمینان حاصل شود که با رسیدن به اهداف تجاری خود، سود خواهید نمود. همچنین ممکن است پس از شکسته شدن خط مقاومت مشخصی در هنگام شروع روند صعودی ، برای خرید دارایی یک اوردر استاپ خرید تعیین کنید.

ترید بیت کوین و ارز دیجیتال یک فرصت سرمایه گذاری بسیار بزرگ است و در سراسر دنیا افرادی هستند که سودهای کلانی کسب کرده اند. و برای دانستن نحوه تجارت ارزهای دیجیتال ، دو مرحله اصلی وجود دارد؛ این دو مرحله مهم به همراه ۴ نکته طلایی آموزش ترید ارز دیجیتال بیت کوین را میتوانید در مقاله‌ای که برای شما تهیه نموده ایم مطالعه نمایید تا بتوانید تریدی موفق را تجربه نمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *