آموزش تحلیل بیت کوین به همراه ۳ اصل تئوری داو (DOW)

آموزش تحلیل بیت کوین به همراه اصول تئوری داو (DOW)

آموزش تحلیل بیت کوین به همراه اصول تئوری داو (DOW)


اگر قصد دارید وارد معاملات ارزهای دیجیتال بخصوص بیت کوین شوید، و از نحوه چگونگی تغییرات بازار آگاهی ندارید حتما این مقاله را دنبال کنید چرا که ما در این نوشته  قصد داریم آموزش تحلیل بیت کوین را با هم بررسی نماییم.

اساسی ترین ابزار یک معامله گر و سرمایه گذار، دانشی است که از تحلیل بازار ارز دیجیتال و سرمایه گذاری به دست می آورد. یادگیری تحلیل بیت کوین ممکن است به نظر سخت و دلهره آور باشد اما یادگیری آن به موفقیت و سود دهی  فعالیت هایتان کمک می کند پس در ادامه ی این مقاله با ما همراه باشید.

 

تئوری DOW

تئوری داو اصلی ترین اساس تحلیل بیت کوین است. این تئوری اولین بار توسط چارلز هنری داو ارائه شد. بهتر است قبل از این که بفهمیم تئوری داو چیست بهتر است بدانیم که چارلز هنری داو کیست؟

چارلز هنری داو، کارآفرین و روزنگار آمریکایی بود که که در سال ۱۸۸۲ میلادی با مشارکت ادوارد جونز شرکت جونز را تاسیس کرد. او در سال ۱۸۸۹ نشریه ی وال استریت را پایه گذاری کرد. همچنین او و ادوارد جونز توانستند شاخص اقتصادی داو جونز را خلق کنند. از چارلز هنری داو به عنوان پدر علم تحلیل تکنیکال نیز یاد می شود.

اولین پایه های علم تحلیل تکنیکال توسط وی پایه گذاری شده است بنابراین برای یادگیری علم تحلیل بیت کوین باید اصول اولیه ی این تئوری را بلد باشید. حال که چارلز هنری داو را شناختیم وقت آن رسیده که تئوری مطرح شده توسط او را نیز بشناسیم:

 • اولین اصولی که باید قبل از دانستن تئوری داو بلد باشیم این است که بدانیم بازار بورس یا رمز ارزها تمام اطلاعات اقتصادی از گذشته، حال و آینده را مورد توجه قرار می دهد و سپس قیمت گذاری همه چیز را تعیین می کند بنابراین تمام اطلاعات موجود ممکن است در قیمت گذاری کالاها و سهام ها، حتی ارزها بخصوص ارز دیجیتالی مانند بیت کوین تاثیر بگذارد.
 • وقتی از ارزهای دیجیتال صحبت می کنیم باید بدانیم که تمام چیزهایی که بازار به آن توجه می کند دارای چندین متغیر است، از این متغیرها می توان به قیمت فعلی و قیمت پیش بینی شده ی آینده اشاره کرد.
 • نکته ی بعدی این است که تغییرات روند قیمت و نوسانات بازار ارز به صورت اتفاقی و ناگهانی صورت نمی گیرد و تمام بالا و پایین رفتن قیمت ها از روند خاصی پیروی می کنند که ممکن است به صورت کوتاه مدت و بلند مدت ادامه داشته باشد.
مطلب پیشنهادی پرطرفدار:  نمودار عمق بازار یا (Market depth chart)

 

سه مورد از اصول تئوری داو

سه مورد از اصول تئوری داو

 

 1. سه حرکت بازار ارز دیجیتال

 • حرکت اولی که باید درمورد آن بدانیم به نام حرکت اصلی شناخته می شود که ممکن است بین یک تا چندین سال دوام داشته باشد که سیر آن ممکن است صعودی یا نزولی باشد.
 • نوسانات میانی درمورد واکنش دوم بازار به قیمت هاست که بین ۱۰ روز تا ۳ ماه طول می کشد و معمولا بین ۳۳ تا ۶۶ درصد بر قیمت های گذاشته شده در حرکت اول تغییر ایجاد می کند.
 • نوسانات کوتاه نیز براساس گمان های بازار ارزهای دیجیتال اتفاق می افتد که ممکن است از چندین ساعت ادامه داشته باشد تا یک ماه یا حتی بیشتر.

نکته ای که باید درمورد این اصل بدانیم این است که تمام این سه حرکت می توانند با هم اتفاق بیفتند.

 1. سه مرحله از روندهای بازار ارز دیجیتال

 • مرحله انباشت: سرمایه گذارانی که تجربه و دانش کافی را برای فعالیت دارند به خرید و فروش سرمایه های خود می پردازند که در این مرحله قیمت دارایی ها دچار تغییرات زیادی نمی شود.
 • مرحله جذب: در این مرحله بقیه ی افراد از سرمایه گذاران با تجربه که قصد خرید و فروش سرمایه ها را دارند دنباله روی می کنند. این روند تا زمانی ادامه دارد که بازار ارزهای دیجیتالی از خرید و فروش اشباع شده باشد.
 • مرحله توزیع: پس از اشباع بازار رمز ارزها این مرحله آغاز می شود. در این مرحله قیمت ها به حالت قبلی خود باز می گردند.
 1. تایید روندها توسط حجم معاملات

دومین فاکتوری که باید در بررسی سیگنال های قیمتی توجه کنید حجم معاملات است. در یک دوره با افزایش روندهای حجم معاملات باید قیمت ها نیز افزایش یابد و همچنین درصورت کاهش آن قیمت ها نیز کاهش یابد.

مطلب پیشنهادی پرطرفدار:  شناخت کامل معاملات مارجین در ارزهای دیجیتال

به احتمال زیاد شمانیز ازآن دسته اشخاصی هستید که روی ارز‌های دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اید، اما پس از گذشت مدت زیادی هنوز هم از سود آنچنانی بهره‌مند نشده‌اید. دلیل اصلی این موضوع رابطه مستقیم با بررسی دقیق نمودارها، شرایط بازار ارزهای دیجیتال و رفتار بیت کوین دارد. سیگنال خرید بیت کوین در واقع می‌تواند اطلاعات مفیدی در زمینه بهترین زمان خرید و فروش کوین مورد نظر را برای شما به همراه داشته باشد.

 

تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال بیت کوین و ارزهای دیجیتالی

این روش یکی از مهم ترین راه های تحلیل بیت کوین است. زمانی که یک تحلیل گر تکنیکال نمودارهای ارزی را مورد بررسی قرار می دهد، باید نمودارهای زیر را به صورت دقیق تحلیل کند:

 • نمودار ۱۵ دقیقه ای
 • نمودار ساعتی
 • نمودار ۴ ساعته
 • نمودار روزانه
 • نمودار شمعی ژاپنی

انتخاب هرکدوم از نمودارهای بالا بستگی به نحوه و نوع معاملات دارد. افرادی که دوست دارند معاملات خود را در یک روز تمام کنند و ببندند، این افراد معمولا به سراغ نمودارهای ۱۵ دقیقه می روند.

نمودار شمعی ژاپنی

نمودار شمعی ژاپنی یکی از محبوب ترین نمودارهای تحلیل بیت کوین است. این نمودارها دارای ستون های سبز و قرمزی هستند که پشن سرهم ردیف شده اند. درواقع هرکدام از این ستون ها نشان دهنده ی تغییرات قیمت و نوسانات بازار ارزهای دیجیتال هستند.

هرکدام از این ستون ها، قیمت های اولیه، پایانی، پایین ترین و بالاترین قیمت را نشان می دهند. بدنه ی ستون ها تفاوت بین قیمت های اولیه و پایانی در آن بازه زمانی را نشان می دهد و سایه ها بالا و پایین رفتن قیمت ها را نشان می دهند.

در ستون های سبز سایه بالایی قیمت پایانی و سایه پایینی قیمت آغازین را نشان می دهد و در ستون قرمز برعکس ستون سبز است.

الگوی چکشی

الگوی چکشی یکی از اصول تحلیل بیت کوین است. ویژگی های این ستون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سایه بالایی این ستون بسیار کوتاه است.
 • قیمت پایانی در یک چهارم بالایی رنج بسته شده است.
 • ستون سایه پایینی دو تا سه برابر طول بدنه است.
 • الگوی چکشی مخصوص بازه های زمانیست که قیمت قرار است صعودی باشد و بعد از کاهش قیمت خود را نشان می دهد.
 • زمانی که بازار ارز دیجیتال باز می شود، سرمایه گذارانی که قصد فروش سرمایه ی خود را دارند کنترل بازار را در دست می گیرند و قیمت ها کاهش می یابد.
 • پس از پایان دوره فروش، خریداران کنترل بازار ارزهای دیجیتالی را به دست می گیرند و دوباره قیمت های افزایش می یابد. این تکانه ی بازار بسیار مهم و اساسی است و منجر می شود که قیمت پایانی از قیمت اولیه رشد کند.
مطلب پیشنهادی پرطرفدار:  مهمترین مفهوم و اصطلاحات ارز دیجیتال در حوزه کریپتو کارنسی

 

بیت کوین ارزشمندترین ارز دیجیتال در بین سایر رمز ارزها می باشد.  و سرمایه گذاران زیادی نیز بر روی این ارز حساب باز کرده و به دنبال کسب درآمد از طریق بیت کوین هستند. اما طی سال های اخیر میزان بالا و پایین شدن قیمت آن بسیار زیاد بوده و ممکن است افراد در زمان های خاص دچار سود زیاد یا خسارت های جبران ناپذیری شده اند. به همین خاطر کارشناسان اعتقاد دارند افرادی که می خواهند در این بازار موفق باشند باید از دانش تحلیل رفتار بیت کوین برخوردار شوند. اما تحلیل رفتار دقیقا چیست و از چه طریقی می توان دست به تحلیل رفتار بیت کوین زد، سوالاتی است که در ذهن بسیاری از افراد وجود دارد؛ به همین علت نگارش موضوع بالا را برای شما شرح انجام داده‌ایم تا اطلاعات دقیقی از این رفتار به دست آورید.

بیت کوین سیگنال با بررسی دقیق بازارهای ارزهای دیجیتالی بهترین سیگنال های خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین هارا ارائه مینماید؛ این سیگنال ها توسط متخصصین و تحلیل گران حرفه ای بازرهای رمز ارزها تهیه شده و به صورت تخصصی از کانال بیت کوین سیگنال ارائه میگردد. شما عزیزان میتوانید با پیوستن به تیم قدرتمند و تحلیلگر بیت سیگنال به بهترین و جدیدترین اخبار روز بازار بیت کوین دسترسی داشته باشید؛ ارائه سیگنال ترید آلت کوین رایگان نیز در این کانال قرار گرفته که میتوانید از آنها بهره ببرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *