تله خرسی چیست؟ تازه واردان تله خرسی را پگونه شناسایی کنند؟

تصویر شاخص مقاله تله خرسی و ناراحتی و خوشحالی 2 فرد تریدر

تله خرسی یک شاخص تکنیکال کاذب حاکی از تغییر جهت قیمت از نزولی به سمت صعودی است که می تواند سرمایه گذار و تریدر را به اشتباه اندازد.

سرمایه گذاری و ترید شغل دشواری است و ترفندها و تله های زیادی در آن وجود دارد که افراد کم تجربه چه بسا در آن‌ها فرو افتند. تله خرسی یکی از آنهاست. تله خرس همانطور که از تعریف آن بر می آید، یک الگوی تکنیکال فریبنده است و زمانی اتفاق می افتد که عملکرد سهام ، شاخص یا سایر ابزارهای مالی به طور نادرست نشان دهنده برگشت روند صعودی قیمت باشد.

بنابراین تله خرس در واقع یک تغییر جهت کاذب از روند کاهشی به طرف افزایشی است. تله های خرسی می توانند سرمایه گذاران را وسوسه کنند تا موقعیت های طولانی را بر اساس پیش بینی حرکات قیمتی که رخ نخواهند داد، اتخاذ کنند.

این تله می تواند در همه ی انواع بازارهای دارایی از جمله سهام ، معاملات آتی ، اوراق قرضه و فارکس وجود داشته باشد.

فیشینگ (Phishing) جرم فریب مردم برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات محرمانه مانند رمزهای عبور و شماره کارت اعتباری است. فیشینگ همانند ماهیگیری، بیش از یک روش برای گرفتن قربانی دارد. در میان همه روش ها، فیشینگ یک روش رایج تر و پرکاربرد تر است. برای کسب اطلاعات کامل در مورد فیشینگ و روش های جلوگیری از این حمله، مقاله تخصصی و جامع بیت کوین سیگنال را مطالعه نمایید.

 

ریخت ظاهر تله خرس

نمودار تله خرسی برای شناسایی و به دام نیوفتادن

شناسایی تله خرس در نمودار کار نسبتا ساده ایست. این تله نزدیک به خط حمایت تشکیل می شود. جایی که روند نزولی همراه با حجم بالای تجارت مشاهده می شود. وقتی روند در پنج کندل استیک تجمع کرده، در بالای خط حمایت تشکیل می شود و به سرعت از سطح مقاومت عبور می کند ، احتمالاً با یک تله خرس مواجه هستیم. مورد دوم که باید به آن توجه داشت این است که سهام دارای محدوده قیمت مناسبی باشد. فرصت های معاملاتی زمانی افزایش می یابد که دارایی دامنه قیمتی گسترده ای داشته باشد.

مطلب پیشنهادی پرطرفدار:  3 دلیل تغییرات نوسان که در کانال سیگنال بیت کوین به کمک شما می آید

 

نحوه کارکرد تله خرس

وقتی سرمایه گذاران زیادی به دنبال خرید سهام باشند، اما تعداد کمی از فروشندگان مایل به قبول قیمت های پیشنهادی هستند، این تله می‌تواند اتفاق بیفتد. به این ترتیب که خریداران ممکن است قیمت پیشنهادی خود را افزایش دهند، یعنی قیمتی که حاضرند برای آن دارایی بپردازند. این احتمالاً فروشندگان بیشتری را به بازار جذب می کند و به دلیل عدم تعادل بین فشار خرید و فروش ، بازار حرکت رو به بالا را نشان می دهد.

اما وقتی سهام خریداری شد، آن موقع به طور خودکار فشار فروش بر روی سهام بوجود خواهد آمد، زیرا تریدرو سرمایه گذار فقط از فروش است که سود کسب خواهند کرد. به این ترتیب اگر تعداد زیادی از خریداران سهام را خریداری کنند، فشار خرید کاهش،  و بالقوه فشار فروش افزایش می یابد.

برای افزایش تقاضا و بال بردن قیمت سهام خود، موسسات ممکن است قیمت ها را پایین بیاورند تا بازارها نزولی به نظر برسند. این کار موجب می شود سرمایه گذاران مبتدی سهام خود را بفروشند. با افت قیمت سهام، سرمایه گذاران دوباره به بازار هجوم برده و با افزایش تقاضا،  قیمت سهام هم افزایش می یابد.

به عبارت دیگر، تله خرسی معمولا با افت قیمتی ایجاد می شود که فعالان بازار را وادار به فروش استقراضی می کند، سپس هنگامی که شرکت کنندگان باید استقراض خود را پوشش دهند، برگشت روند را از دست خواهند داد. منظور از فروش استقراضی این است که تریدر یک دارایی را از صاحب آن به عاریت گرفته، به خریدار دیگری فروخته، و سپس دوباره عین همان دارایی را از کس دیگری به قیمت پایین‌تر خریده، و به صاحب اولیه که از او قرض گرفته بود، بازپس دهد. و این یعنی که بسیاری از قربانیان تله خرسی، فروشنده های استقراضی هستند.

 

مفهوم خرس در اصطلاح تله خرسی کیست؟

خوشحالی و ناراحتی بعد از شکست در تله خرسی معاملات

در مفهوم تله خرس، منظور از خرس سرمایه گذار یا تریدری در بازارهای مالی است که معتقد است قیمت یک اوراق بهادار در شرف نزول است. این فرد همچنین ممکن است به این جمع بندی رسیده باشد که جهت کلی بازار مالی ممکن است رو به نزول باشد. استراتژی سرمایه گذاری خرسی (نزولی) ایجاب می کند که معامله گر از کاهش قیمت دارایی سود ببرد و برای بهره بردن از این موقعیت معمولاً به استقراض  متوسل می شود.

مطلب پیشنهادی پرطرفدار:  علت اصلی سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتالی چیست؟

همانطور که اشاره شد، پوزیشن استقراض یک تکنیک معاملاتی است که سهام یا قراردادهای دارایی را از طریق حساب مارجین از کارگزاروام قرض می گیرد. سرمایه گذار این ابزارهای قرض گرفته شده را به قصد خرید مجدد آنها هنگام کاهش قیمت ، می فروشد و از این کاهش سود می برد. وقتی یک سرمایه گذار به اشتباه  روند کاهش قیمت دارایی را تشخیص دهد ، خطر گرفتار شدن او درتله خرس افزایش می یابد.

فروشندگان استقراضی مجبور به پوشش دادن پوزیشن ها هستند تا در موقع افزایش قیمت، احتمال ضرر را به حداقل برسانند. افزایش بعدی در فعالیت خرید می تواند روند صعودی دیگری را ایجاد کند، که این می تواند به ادامه حرکت قیمت کمک کند. پس از اینکه فروشندگان استقراضی ابزارهای لازم برای پوشش پوزیشن های استقراضی خود را خریداری می کنند، حرکت صعودی دارایی کاهش می یابد.

هنگامی که حرکت صعودی قیمت یک اوراق بهادار ، شاخص یا یک ابزار مالی دیگر ادامه می یابد ، فروشنده استقراضی با ریسک به حداکثر رساندن ضرر و یا مواجه شدن با مصادره دارایی خود بر اثر عواقب مارجین روبرو است. سرمایه گذار باید هنگام قرار دادن سفارشات خود در بازار ، برای توقف خسارات ناشی از تله ها، با تعیین حد توقف ضرر (استاپ لاس) ریسک ضرر خود را به حد اقل برساند.

 

نحوه تأثیر تله خرسی بر سرمایه گذار

تله خرسی ارز دیجیتال بیت کوین

تله خرسی می تواند به تریدرانتظار کاهش قیمت یک ابزار مالی را القاء کند، و این به یک پوزیشن استقراض برای او منجر شود. اما ارزش دارایی در این سناریو ثابت باقی مانده یا حتی بالا هم می رود، و معامله گر مجبور به متحمل شدن ضرر خواهد شد.

مطلب پیشنهادی پرطرفدار:  نمودار عمق بازار یا (Market depth chart)

تریدر صعودی (گاوی) ممکن است برای حفظ سود خود دارایی رو به کاهش را بفروشد، در حالی که تریدر نزولی (خرسی) سعی می کند آن دارایی را با قصد خرید مجدد آن پس از سقوط قیمت به یک سطح مشخص، از طریق استقراض معامله کند. اگر این روند نزولی بعد از مدت کوتاهی هرگز رخ ندهد یا معکوس شود ، معکوس شدن قیمت به عنوان تله  تلقی می شود.

فعالان بازار اغلب برای تحلیل روند بازار و ارزیابی استراتژی های سرمایه گذاری به الگوهای تکنیکال اتکاء می کنند. تریدرهای تکنیکال با استفاده از ابزارهای تحلیلی متنوعی شامل فیبوناچی اصلاحی، اسیلاتورهای استحکام نسبی و شاخص های حجمی، برای شناسایی تله های خرسی و اجتناب از آن‌ها تلاش می کنند. این ابزارها می توانند به معامله گران کمک کنند تا پیش بینی کنند که آیا روند قیمت فعلی یک اوراق بهادار پایدار هست یا خیر.

 

اغلب اوقات ، نام و تصاویر افراد مشهور بدون اجازه آنها برای جلب توجه شما در تبلیغات برای کلاهبرداری بیت کوین استفاده می شود. در تبلیغات گفته شده است که شخص مشهور با سرمایه گذاری در بیت کوین از طریق یک پلتفرم یا برنامه خاص سرمایه گذاری درآمد زیادی کسب کرده است. وقتی روی تبلیغ کلیک می کنید ، به یک وب سایت حرفه ای هدایت می شوید که می توانید برای برنامه سرمایه گذاری ثبت نام کنید که در بیشتر موارد اینگونه عمل می کند؛ برای مطالعه ادامه این مطلب که به ۴ روش کلاهبرداری بیت کوین معروف است، کافی است تا بر روی لینک مقاله کلیک نموده تا در مورد انواع روش های کلاهبرداری بیت کوین بیشتر مطالعه نمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *