قوانین استخراج بیت کوین در ایران

قوانین استخراج بیت کوین


بیت کوین در سال ۲۰۰۹ ایجاد و شروع به کار کرد و بلافاصله بعد از معرفی با جهش در قیمت و ارزش خود یک انقلاب ویرانگر جدید ایجاد کرد. امروزه بیش از ۱۵۰۰ ارز دیجیتال مختلف وجود دارد ، اما بیت کوین هنوز در این  صنعت پیشرو است. در حالی که مقامات مالیاتی ، سازمان های اجرایی و نهادهای نظارتی در کشورهای مختلف هنوز در تلاش برای مقابله با این پدیده هستند ، سوالی که پیش می آید این است، آیا استخراج بیت کوین قانونی است؟ در این مقاله سعی خواهیم کرد به این سوال پاسخ دهیم.

استخراج ارزهای رمزپایه سخت، پرهزینه و فقط به صورت پراکنده پاداش دارد. با این وجود، استخراج بیت کوین وارزهای دیجیتالی برای بسیاری از سرمایه گذاران علاقه مند به ارز رمزنگاری شده جذابیت مغناطیسی دارد؛ زیرا ماینرها برای کار خود با رمز ارزها پاداش می گیرند. طرز کار و احتمال برنده شدن در عمل استخراج را به طور کامل در مقاله تخصصی مطالعه کنید.

 

چرا بعضی ها استخراج بیت کوین را قانونی نمی دانند؟

امروزه ، مصرف کنندگان توانایی بیشتری در خرید کالاها و خدمات مستقیم با بیت کوین ، فروشگاه های خرده فروشی آنلاین یا کارت های هدیه خریداری شده با این ارز را دارند. ارزهای رمزنگاری شده در صرافی ها معامله می شوند و شرکت ها میلیون ها دلار در پروژه های مجازی مرتبط با ارز سرمایه گذاری می کنند.

با این وجود ، با وجود این همه فعالیت تجاری در مورد ارزهای رمزپایه ، هنوز هیچ قانون بین المللی گسترده و جامعی برای کنترل این فعالیت ها  وجود ندارد.

بیت کوین و ارزهای دیجیتال به کاربران اجازه می دهند تا هنگام انجام معاملات ناشناس بمانند. بیت کوین علاوه بر اینکه یک ارز غیر مشروط غیرمتمرکز و بدون اختیارات مرکزی ، جدا از هر کشور و قانونی است. همچنین یک سیستم پرداخت نظیر به نظیر است. به همین ترتیب ، تقریباً فاقد کارمزد نرخ ارز یا هزینه معاملات ، وسیله ای مناسب برای انجام معاملات خارج از مرزها فراهم می کند. به همین دلیل بیشتر کشورها استخراج بیت کوین را قانونی نمی دانند.

 

وضعیت قانونی بیت کوین بر اساس کشورهای مختلف

کشورهای زیادی هستند که در مورد استخراج بیت کوین قانون های مختلفی را وضع کرده اند که در اینجا به بعضی از آنها اشاره می کنیم:

ایالات متحده

ایالات متحده رویکرد مثبتی به استخراج بیت کوین اتخاذ کرده است. در همین حال ، چندین سازمان دولتی دارد که برای جلوگیری یا کاهش استفاده از بیت کوین در معاملات غیرقانونی وظایفی را در بر عهده گرفته اند.

مطلب پیشنهادی پرطرفدار:  روش های استخراج بیت کوین به همراه تجهیرات مورد نیاز جهت ماینینگ

شبکه اجرای جرایم مالی خزانه داری ایالات متحده از ابتدای سال ۲۰۱۳ در مورد بیت کوین رهنمودهای را ارائه داده است. در واقع این شبه و وزارت خزانه داری، بیت کوین را نه به عنوان ارز بلکه به عنوان یک شرکت خدمات مالی (MSB) تعریف کرده است. این امر آنها را تحت یک قانون رازداری بانکی قرار می دهد که پردازنده های مبادله و پرداخت را ملزم به انجام برخی مسئولیت ها مانند گزارش ، ضبط و نگهداری سوابق می کند. علاوه بر این ، بیت کوین توسط سرویس درآمد داخلی (IRS) به عنوان دارایی برای اهداف مالیاتی طبقه بندی می شود.

چین

چین هنوز هم یکی از بزرگترین بازارهای  بزرگ استخراج بیت کوین در جهان است. کلیه بانک ها و سایر موسسات مالی مانند پردازنده های پرداخت از معامله با بیت کوین منع شده اند. با این حال ، فرهنگ بیت کوین در کشور در حال شکوفایی است و افراد آزاد هستند که بیت کوین را بین خود معامله کنند.

روسیه

قانونی بودن بیت کوین در روسیه مورد اعتراض است. وزارت دارایی روسیه امیدوار است که قانون منع استخراج بیت کوین را در سال های آینده تصویب کند.

کانادا

کانادا ضمن اطمینان از عدم استفاده از ارز دیجیتال برای پولشویی و سایر اقدامات مجرمانه ، نگرشهای مثبت خود را به استخراج بیت کوین حفظ می کند. آژانس درآمد کانادا (CRA) بیت کوین را یک نوع کالا می داند. این بدان معناست که معاملات بیت کوین مبادله ای هستند و درآمد حاصل از آن درآمد تجاری محسوب می شود. مالیات همچنین به این بستگی دارد که آیا شخصی صاحب  این ارز  فروشنده است یا فقط مالک سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال است.

استرالیا

استرالیا به بعضی نهادها اجازه تجارت ، خرید یا استخراج بیت کوین را می دهد. اداره مالیات استرالیا (ATO) بسته به نوع استفاده و کاربر ، مبادله بیت کوین را مشمول مالیات مناسب می داند.

اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا (EU) تحولات ارز دیجیتال را دنبال کرده است ، اما هیچ تصمیم رسمی در مورد قانونی بودن استخراج بیت کوین، پذیرش یا اجرای مقررات صادر نکرده است.

در فنلاند ، شورای مرکزی مالیات (CBT) با طبقه بندی آن به عنوان یک سرویس مالی ، وضعیت معافیت مالیات بر ارزش افزوده را به بیت کوین داده است. با بیت کوین در فنلاند به عنوان یک کالا رفتار می شود نه به عنوان یک ارز.

مطلب پیشنهادی پرطرفدار:  بهترین و معتبرترین سایت های استخراج بیت کوین

اداره خدمات عمومی فدرال در بلژیک نیز بیت کوین را از مالیات بر ارزش افزوده (مالیات بر ارزش افزوده) معاف کرده است.

طبق گفته سازمان رفتار مالی (FCA) ، در قبرس ، بیت کوین کنترل یا تنظیم نمی شود اما  استخراج آن غیرقانونی نیز نیست.

انگلیس موضع طرفدارنه ای نسبت به  بیت کوین دارد و می خواهد با ایجاد محیط نظارتی از ارزهای دیجیتال حمایت کند. بیت کوین تحت قوانین مالیاتی خاصی در انگلستان است.

 

استخراج بیت کوین در کدام کشور ممنوع است؟

استخراج بیت کوین در کدام کشور ممنوع است؟

در حالی که بیت کوین در برخی از نقاط جهان به طور گسترده ای معامله و اجازه استخراج دارد.  تعداد از کشورها به دلیل بی ثباتی ، ماهیت غیرمتمرکز ، تهدید قابل درک برای سیستم پولی فعلی و ارتباط با فعالیت های غیرقانونی مانند تجارت مواد مخدر نسبت به استخراج بیت کوین برخورد غیر دوستانه ای دارند. و به سبب پولشویی برخی از این کشورها استخراج و معامله بیت کوین را ممنوع  می کنند ، در اینجا به بعضی از کشورهای که سیاست های منع کننده ای را در این حوزه در نظر گرفته اند را به شما معرفی می کنیم:

ایسلند

این کشور جزیره ای به عنوان بخشی از سیاست های پولی خود که پس از بحران اقتصادی جهانی در سال ۲۰۰۸ اتخاذ شد ، کنترل سرمایه را اعمال کرد. تجارت و استخراج ارز بیت کوین در ایسلند ممنوع است زیرا ارز دیجیتال با قانون ارز این کشور مطابقت ندارد. برخلاف رویکرد قانونی ، این کشور به دنبال ارز رمزنگاری شده جدیدی به نام Auroracoin است. بنیانگذاران آن می خواستند جایگزینی مناسب برای سیستم بانکی فعلی ایسلند ایجاد کنند.

ویتنام

این کشور ارز رمزنگاری شده را به فعالیت های مجرمانه مانند پولشویی مرتبط می کند. دولت ویتنام و بانک ایالتی آن بیت کوین را به عنوان یک روش پرداخت قانونی تشخیص نمی دهند.

بولیوی

دولت بولیوی استفاده از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را ممنوع کرده است.

قزاقستان

دولت و بانک مرکزی این کشور بیت کوین و ارزهای دیجیتال جایگزین را به عنوان روش پرداخت به رسمیت نمی شناسند و آنها را غیرقانونی اعلام کرده اند.

اکوادور

اکوادور قصد دارد ارز رمزنگاری شده خود را در آینده ایجاد کند ، با این حال استخراج و خرید بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه با اکثریت آرا در مجلس شورای ملی در اکوادور ممنوع است.

مصر ، فلسطین و عربستان سعودی

این سه کشور عربی موضع منع تجارت و معامله با بیت کوین را اتخاذ کرده اند و این یک  موضع مذهبی است در حالی که هنوز موقعیت قانونی قوی نسبت به ارزهای دیجیتال وجود ندارد.

مطلب پیشنهادی پرطرفدار:  نحوه استخراج بیت کوین توسط ماینرها چگونه است؟

با این حال کشورها هنوز مقررات روشنی برای محدود کردن ، تنظیم یا ممنوعیت ارز دیجیتال ندارند. ماهیت غیرمتمرکز و ناشناس بیت کوین بسیاری از دولت ها را در چگونگی اجازه استفاده قانونی و جلوگیری از معاملات مجرمانه به چالش می کشد. اکثر کشورها هنوز در حال تجزیه و تحلیل روشهای کنترل صحیح ارز دیجیتال هستند.

 

قانون استخراج بیت کوین در ایران

در کشور ایران استخراج بیت کوین قانونی است ولی با این حال هر کسی نمی تواند این عمل را انجام دهد و باید قبل از آن در وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز استخراج بگیرد. یکی از مهمترین علتی که سبب شده استخراج این ارز در کشور ایران قانونی باشد تحریم های است که کشور آمریکا بر بخش های مالی و اقتصادی اعمال کرده است. چرا که بیت کوین تحریم نمی شود و غیر قابل ردیابی است. علاوه بر این ارزش آن نسبت به ارزهای غیر دیجیتال بسیار بالاتر است. با این حال به خاطر میزان برق زیادی که ماینرهای استخراج کننده مصرف می کنند انتقادهای زیادی به این قانون وجود دارد.

هیدرو ماینینگ روش خاصی از استخراج ارز دیجیتال است که اتکاء آن به سیستم برق آبی و خنک کننده های آبی برای ایجاد یک عملیات استخراج با بهره وری از انرژی و با سودآوری بالا است. به بیان ساده هیدرو ماینینگ، استخراج ارز دیجیتال فرآیند ایجاد سکه های دیجیتالی جدید و تأیید همزمان این معاملات است. افراد دائماً از طریق شبکه ای به نام بلاکچین ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین را برای یکدیگر ارسال می کنند.

بیت کوین سیگنال با بررسی دقیق بازارهای ارزهای دیجیتالی بهترین سیگنال های خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین هارا ارائه مینماید؛ این سیگنال ها توسط متخصصین و تحلیل گران حرفه ای بازرهای رمز ارزها تهیه شده و به صورت تخصصی از کانال بیت کوین سیگنال ارائه میگردد. شما عزیزان میتوانید با پیوستن به تیم قدرتمند و تحلیلگر بیت سیگنال به بهترین و جدیدترین اخبار روز بازار بیت کوین دسترسی داشته باشید؛ ارائه سیگنال ترید آلت کوین رایگان نیز در این کانال قرار گرفته که میتوانید از آنها بهره ببرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *