مهمترین کاربردهای بلاکچین یا زنجیره بلاک

کاربردهای بلاکچین یا زنجیره بلاک

کاربردهای بلاکچین یا زنجیره بلاک


کاربردهای بلاک چین در دنیای امروز بسیار گسترده تر شده، به صورتی که فناوری بلاکچین در بیشتر بخش های اینترنت امروز مورد استفاده قرار میگیرد. این کاربردها به طور کلی دغدغه های بزرگ اینترنت را رفع نموده و به طور کلی تغییرات بزرگی را در فناوری اینترنت لحاظ نموده است. قبل از تعریف کاربردهای بلاک چین لازم است تا تعریفی از خود زنجیره های بلاک یا بلاکچین را برای شما مطرح کنیم تا بیتر بتوانید کاربرد های بلاک چین را درک نمایید.

 

بلاکچین چیست؟

بلاکچین نوع خاصی از پایگاه داده است؛ تفاوت آن با یک پایگاه داده معمولی در نحوه ذخیره اطلاعات است، بلاکچین ها داده ها را در بلوکی ذخیره می کنند که سپس این بلوک ها به یکدیگر متصل می شوند.

با ورود اطلاعات جدید، آنها وارد یک بلوک جدید می شوند؛ هنگامی که بلوک با داده ها و اطلاعات پر شد، آن را به بلوک قبلی زنجیر می زنند که باعث می شود داده ها به ترتیب زمانی با هم زنجیر شوند.

انواع مختلفی از اطلاعات را می توان در زنجیره بلوکی ذخیره کرد اما بیشترین استفاده تاکنون به عنوان دفتر معاملات بوده است .

در مورد بیت کوین ، از بلاکچین به صورت غیرمتمرکز استفاده می شود به طوری که هیچ شخص یا گروه واحدی کنترل ندارد – بلکه همه کاربران به طور جمعی کنترل خود را حفظ می کنند

بلاک چین های غیرمتمرکز غیرقابل تغییر هستند ، به این معنی که داده های وارد شده غیرقابل برگشت هستند .برای بیت کوین ، این بدان معناست که معاملات به طور دائمی ثبت می شوند و برای همه قابل مشاهده هستند.

 

کاربردهای اساسی و اصلی بلاک چین

اطلاعات موجود در بلاک چین در مورد معاملات پولی ذخیره می شود اما به نظر می رسد که کاربرد بلاکچین در واقع روشی قابل اعتماد برای ذخیره اطلاعات در مورد انواع دیگر معاملات است.

برخی از شرکتهایی که قبلا بلاکچین  را وارد کرده اند شامل زیمنس ،والمارت و… میشوند. به عنوان مثال ای بی ام بلاک چین فود تراست خود را ایجاد کرده تا سفری که محصولات غذایی برای رسیدن به مکان های خود طی میکند را ردیابی کند.

چرا این کار را انجام می دهید؟ صنایع غذایی شیوع بی شماری از، سالمونلا ، لیستریا و همچنین مواد خطرناک را به طور تصادفی به غذاها وارد کرده است. در گذشته ، هفته ها طول کشیده است تا منبع این شیوع یا علت بیماری را از آنچه مردم می خورند پیدا کند.

استفاده از بلاکچین به صنایع غذایی این امکان را می دهد تا مسیر تولید یک ماده غذایی را از طریق هر توقفی که ایجاد می کند و در نهایت تحویل آن را ردیابی کند.اگر مشخص شود که یک ماده غذایی آلوده است ، می توان از طریق هر توقف به منشا آن پی برد نه تنها این ، بلکه این شرکت ها هم اکنون می توانند سایر مواردی را که ممکن است با آن در تماس بوده مشاهده کنند و اجازه می دهند شناسایی مشکل خیلی زودتر انجام شود و به طور بالقوه باعث نجات جان افراد می شود این یکی از نمونه های بلاکچین در عمل است ، اما اشکال بسیار دیگری از اجرای بلاکچین وجود دارد.

مطلب پیشنهادی پرطرفدار:  زمان دقیق تولد بلاکچین و بیت کوین چه زمانی است؟

 

یکی از کاربردهای بلاک چین در بانک و امور مالی

شاید هیچ صنعتی بیشتر از بانکداری از ادغام و کاربرد بلاکچین در فعالیت های تجاری خود سود نبرد. موسسات مالی فقط در ساعات کاری، پنج روز در هفته فعالیت می کنند. این بدان معناست که اگر جمعه در ساعت ۶ عصر یک چک را واریز کنید، احتمالاً باید تا صبح دوشنبه منتظر بمانید تا پول به حساب شما وارد شود. حتی اگر سپرده خود را در ساعات کاری واریز کنید ، با توجه به حجم بالای تراکنش هایی که بانک ها باید تسویه کنند ، بررسی معامله ممکن است یک تا سه روز طول بکشد. از طرف دیگر بلاکچین هرگز نمی‌خوابد.

با ادغام بلاکچین در بانک ها ، مصرف کنندگان می توانند معاملات خود را در کمتر از ۱۰ دقیقه ببینند ، در واقعزمانی که برای اضافه کردن بلاک به بلاکچین صرف می شود ، صرف نظر از تعطیلات یا زمان روز یا هفته. با استفاده از بلاکچین ، بانک ها همچنین امکان تبادل وجه بین موسسات را با سرعت و امنیت بیشتری دارند. به عنوان مثال ، در تجارت بورس سهام ، روند تسویه ممکن است سه روز طول بکشد (یا حتی بیشتر، در صورتیکه تجارت بین المللی معامله شود) ، به این معنی که پول و سهام برای آن دوره منجمد می شوند

با توجه به حجم مبالغ مربوطه ، حتی چند روزی که پول در حال حمل است می تواند هزینه ها و خطرات قابل توجهی را برای بانک ها به همراه داشته باشد بانک اروپایی سانتاندر و شرکای تحقیقاتی آن پس اندازاحتمالی را بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار در سال اعلام کردن‌‌.به مشاوره فرانسه ،تخمین‌میزنند، که‌ مصرف‌کنندگان می تواند هر سال۱۶میلیارد $ در هزینه های بانکداری وبیمه ازطریق برنامه های کاربردی مبتنی بر بلاکچین صرفه جویی کنند

 

کاربرد اصلی بلاکچین با واحد پولی

کاربردهای اساسی و اصلی بلاک چین

 

بلاکچین بستر ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین را تشکیل می دهد. دلار آمریکا توسط فدرال رزرو کنترل می شود. تحت این سیستم اقتدار مرکزی ، داده ها و ارز کاربر از نظر فنی در هوس بانک یا دولت وی است. اگر بانک کاربر هک شود ، اطلاعات خصوصی مشتری در معرض خطر است. اگر بانک مشتری سقوط کند یا آنها در کشوری با دولت ناپایدار زندگی کنند ، ممکن است ارزش پول آنها در معرض خطر باشد. در سال ۲۰۰۸ ، برخی از بانک هایی که پولشان تمام شد ، با استفاده از پول مودیان ، تا حدودی وثیقه دریافت کردند. این نگرانی هایی است که بیت کوین برای اولین بار از آن تصور و ایجاد شده است

بلاکچین با گسترش فعالیت های خود در شبکه ای از رایانه ها به بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه اجازه می دهد بدون نیاز به مرجع مرکزی فعالیت کنند. این نه تنها خطر را کاهش می دهد بلکه بسیاری از هزینه های پردازش و معامله را نیز از بین می برد. همچنین می تواند به کشورهای دارای ارزهای ناپایدار یا زیرساخت های مالی ، ارز پایدارتر با کاربردهای بیشتر و شبکه گسترده تری از افراد و موسساتی که می توانند با آنها تجارت کنند ، چه در داخل و چه در خارج از کشور

مطلب پیشنهادی پرطرفدار:  مهمترین مزایای بلاک چین در مقابل اصلی ترین معایب آن

استفاده از کیف پول ارزهای رمزپایه برای حساب های پس انداز یا به عنوان وسیله ای برای پرداخت به ویژه برای کسانی که هیچ شناسه دولتی ندارند بسیار عمیق است برخی از کشورها ممکن است جنگ زده باشند و یا دارای دولتهایی باشند که هیچگونه زیرساخت واقعی برای ارائه شناسایی ندارند شهروندان چنین کشورهایی ممکن است به حساب های پس انداز یا کارگزاری دسترسی نداشته باشند و بنابراین راهی برای ذخیره امن ثروت ندارند.

 

کاربرد بلاک چین در مراقبت های بهداشتی

ارائه دهندگان خدمات بهداشتی می توانند از بلاکچین برای ذخیره ایمن سوابق پزشکی بیماران خود استفاده کنند هنگامی که یک پرونده پزشکی تولید و امضا می شود ، می تواند در زنجیره بلوک نوشته شود ، که اثبات و اطمینان را به بیماران در مورد تغییر پرونده نمی تواند باشد این سوابق بهداشتی شخصی می توانند با استفاده از یک کلید خصوصی در زنجیره بلوک رمزگذاری و ذخیره شوند ، به طوری که فقط توسط افراد خاصی قابل دسترسی هستند و بدین ترتیب از حریم خصوصی آنها اطمینان حاصل می شود.

 

کاربرد زنجیره های بلاک در سوابق املاک

اگر تاکنون زمانی را در دفتر ضبط محلی خود گذرانده اید ، می دانید که روند ثبت حقوق مالکیت هم سنگین است و هم ناکارآمد امروز یک سند فیزیکی باید به یکی از کارمندان دولت در دفتر ضبط محلی تحویل شود ، جایی که به صورت دستی در پایگاه داده شهرستان و فهرست عمومی شهرستان وارد شوددر صورت اختلاف در مورد دارایی ، ادعاهای مالکیت باید با شاخص عمومی سازگار شود

این فرایند فقط پرهزینه و وقت گیر نیست – بلکه با خطاهای انسانی نیز همراه است ، جایی که هر عدم دقت باعث می شود ردیابی مالکیت املاک کارایی کمتری داشته باشد بلاکچین این امکان را دارد که دیگرنیازی به اسکن اسناد و ردیابی پرونده های فیزیکی در یک دفتر ضبط محلی نباشد اگر مالکیت املاک در بلاکچین ذخیره و تأیید شود ، مالکان می توانند اعتماد کنند که سند آنها دقیق و به طور دائمی ثبت شده است

در کشورها یا مناطق جنگ زده که زیرساخت های دولتی و مالی کمی داشته و قطعاً “دفتر ضبط” ندارند ، اثبات مالکیت یک ملک تقریباً غیرممکن است اگر گروهی از مردم در چنین منطقه ای قادر به استفاده از بلاک چین باشند ، می توان جدول زمانی مشخص و واضحی از مالکیت املاک را تعیین کرد.

 

کاربرد بلاک چین در قراردادهای هوشمند

کاربرد بلاک چین در قراردادهای هوشمند

 

قرارداد های هوشمند یک کد کامپیوتری که می توان به بلاکچین ساخته شده به منظور تسهیل، بررسی، و یا مذاکره شرایط قرارداد است. قراردادهای هوشمند تحت مجموعه ای از شرایط عمل می کنند که کاربران با آن موافقت می کنند. در صورت تحقق آن شرایط ، شرایط توافق نامه به طور خودکار انجام می شود

مطلب پیشنهادی پرطرفدار:  6 مورد از مهمترین مزایای فناوری بلاک چین

برای مثال بگویید ، یک مستاجر بالقوه مایل است با استفاده از یک قرارداد هوشمند یک آپارتمان را اجاره کند موجر موافقت می کند به محض پرداخت ودیعه وثیقه مستاجر کد درب منزل را به مستاجر بدهد هردومستاجر و موجر بخشهای مربوط به معامله خود را به قرارداد هوشمند ارسال می کنند ، این قرارداد در تاریخ شروع اجاره نامه درب را حفظ می کند و به طور خودکار کد درب را با سپرده امنیتی عوض می کند اگر موجر کد درب را تا تاریخ اجاره تأمین نکند ، قرارداد هوشمند مبلغ ودیعه را به شما پس می دهد این کار باعث می شود هزینه ها و فرایندهایی که معمولاً با استفاده از دفتر اسناد رسمی ، واسطه شخص ثالث یا وکالت مرتبط هستند ، از بین بروند.

 

کاربرد بلاکچین در زنجیره های تأمین

تأمین کنندگان می توانند از بلاکچین برای ثبت منشا مواد خریداری شده خود استفاده کنند. این اجازه می دهد تا شرکت ها صحت محصولات خود را همراه با برچسب های رایج مانند “ارگانیک” ، “محلی” و “تجارت منصفانه” تأیید کنند.

همانطور که توسط فوربس گزارش شده است ، صنایع غذایی به طور فزاینده ای از زنجیره بلوکی برای ردیابی مسیر و ایمنی مواد غذایی در طول سفر مزرعه به کاربر استفاده می کنند.

 

کاربرد زنجیره بلاک در سیستم رأی گیری

همانطور که گفته شد ، بلاکچین می تواند برای تسهیل سیستم رای گیری مدرن استفاده شود رای گیری با بلاکچین پتانسیل لازم برای از بین بردن تقلب در انتخابات و افزایش میزان مشارکت در رای دهندگان را دارد ، همانطور که در انتخابات میان دوره ای نوامبر ۲۰۱۸ در ویرجینیا غربی آزمایش شد. استفاده از بلاکچین برای دست زدن به آرا تقریبا غیرممکن است پروتکل بلاکچین همچنین شفافیت در روند انتخابات را حفظ می کند ، از پرسنل مورد نیاز برای انجام انتخابات کاسته می شود و نتایج تقریباً فوری برای مسئولان فراهم می کند این امر نیاز به بازشماری مجدد یا هر گونه نگرانی واقعی مبنی بر تهدید انتخابات را تهدید می کند

بیت کوین سیگنال با بررسی دقیق بازارهای ارزهای دیجیتالی بهترین سیگنال های خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین هارا ارائه مینماید؛ این سیگنال ها توسط متخصصین و تحلیل گران حرفه ای بازرهای رمز ارزها تهیه شده و به صورت تخصصی از کانال بیت کوین سیگنال ارائه میگردد. شما عزیزان میتوانید با پیوستن به تیم قدرتمند و تحلیلگر بیت سیگنال به بهترین و جدیدترین اخبار روز بازار بیت کوین دسترسی داشته باشید؛ ارائه سیگنال ترید آلت کوین رایگان نیز در این کانال قرار گرفته که میتوانید از آنها بهره ببرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *