بلاک چین (Blockchain) یا زنجیره های بلاک چیست؟

بلاک چین (Blockchain) یا زنجیره های بلاک چیست؟

بلاک چین (Blockchain) یا زنجیره های بلاک چیست؟


شاید در نیای امروز اینترنت، نام بلاک چین به گوشتان خورده باشد ولی اطلاعات دقیق و درستی ازآن را به دست نیاورده باشید. بلاکچین چیست؟ مهمترین سوال حوزه امروزهای اینترنت همین سوال است که در این مقاله به صورت کامل به آن پاسخ خواهیم داد. پس در ادامه با محتوای بلاکچین چیست همراه باشید تا بتوانیم در کنار یکدیگر به درک کاملی از Blockchain برسیم. این مقاله توسط تیم متخصص بیت کوین سیگنال تهیه شده و برای نوشتن آن زمان زیادی صرف شده است؛ امیدواریم با مطالعه آن به مطالب و اطلاعات مورد نظرتان و از همه مهمتر، پاسخ سوال بلاک چین چیست برسید.

در حقیقت بلاکچین نوع خاصی از پایگاه داده است؛ تفاوت آن با یک پایگاه داده معمولی در نحوه ذخیره اطلاعات است، بلاکچین ها داده ها را در بلوکی ذخیره می کنند که سپس این بلوک ها به یکدیگر متصل می شوند.

با ورود اطلاعات جدید، آنها وارد یک بلوک جدید می شوند؛ هنگامی که بلوک با داده ها و اطلاعات پر شد، آن را به بلوک قبلی زنجیر می زنند که باعث می شود داده ها به ترتیب زمانی با هم زنجیر شوند.

انواع مختلفی از اطلاعات را می توان در زنجیره بلوکی ذخیره کرد اما بیشترین استفاده تاکنون به عنوان دفتر معاملات بوده است .

در مورد بیت کوین، از بلاکچین به صورت غیرمتمرکز استفاده می شود به طوری که هیچ شخص یا گروه واحدی کنترل ندارد – بلکه همه کاربران به طور جمعی کنترل خود را حفظ می کنند بلاک چین های غیرمتمرکز غیرقابل تغییر هستند ، به این معنی که داده های وارد شده غیرقابل برگشت هستند . برای بیت کوین ، این بدان معناست که معاملات به طور دائمی ثبت می شوند و برای همه قابل مشاهده هستند.

بیت کوین یک ارز دیجیتالی است که در ژانویه ۲۰۰۹ پس از سقوط بازار مسکن ایجاد شد. این ایده را ساتوشی ناکاموتو مرموز و مستعار در یک مقاله بیان میکند. هویت شخص یا افرادی که این فناوری را ایجاد کرده اند هنوز یک معما است. بیت کوین نوید هزینه های معامله کمتر از مکانیزم های پرداخت آنلاین سنتی را می دهد و برخلاف ارزهای صادرشده توسط دولت، توسط یک مرجع غیرمتمرکز اداره می شود.

 

زنجیره های بلاک یا Blockchain چیست؟

بلاکچین پیچیده به نظر می رسد و قطعاً می تواند همینطور باشد، اما مفهوم اصلی آن در بیان ساده را میتوان نوعی پایگاه داده تعریف کرد. برای اینکه بتوانید بلاکچین را درک کنید، کمک می کنیم تا ابتدا درک کنید که یک پایگاه داده در واقع چیست!؟

پایگاه داده مجموعه ای از اطلاعات است که به صورت الکترونیکی روی سیستم رایانه ای ذخیره می شود؛ اطلاعات یا داده ها در پایگاه های داده به طور معمول در قالب جدول ساختار یافته اند تا جستجو و فیلتر کردن اطلاعات خاص را آسان تر کند، چه تفاوتی بین شخصی وجود دارد که از صفحه گسترده برای ذخیره اطلاعات به جای پایگاه داده استفاده می کند؟

صفحات گسترده برای یک فرد یا گروه کوچکی از افراد جهت ذخیره و دسترسی به اطلاعات محدود طراحی شده اند. در مقابل، یک پایگاه داده به گونه ای طراحی شده است که به طور قابل توجهی اطلاعات بیشتری را در خود جای داده است که به راحتی توسط هر تعداد کاربر همزمان قابل دسترسی، فیلتر و دستکاری است.

پایگاه داده های بزرگ با قرار دادن داده ها در سرورهایی که از رایانه های قدرتمند ساخته شده اند، به این مهم دست می یابند. این سرورها گاهی می توانند با استفاده از صدها یا هزاران کامپیوتر ساخته شوند تا از قدرت محاسباتی و ظرفیت ذخیره سازی لازم برای دسترسی همزمان کاربران به پایگاه داده برای بسیاری از کاربران برخوردار باشند. اگرچه یک صفحه گسترده یا پایگاه داده ممکن است برای هر تعداد از افراد قابل دسترسی باشد، اما اغلب متعلق به یک تجارت است و توسط شخصی منصوب اداره می شود که کنترل کاملی بر نحوه کار و داده های موجود در آن دارد؛ بنابراین تفاوت بلاکچین با پایگاه داده چیست؟

 

تفاوت ساختار ذخیره سازی بلاکچین و پایگاه داده

ساختار ذخیره سازی اطلاعات در بلاکچین و پایگاه داده

 

اساسی ترین تفاوت بین پایگاه داده معمولی و بلاکچین، نحوه ساختار ذخیره سازی داده ها است. بلاکچین اطلاعات را بصورت گروهی جمع آوری می کند که به آنها بلوک نیز گفته می شود و مجموعه ای از اطلاعات را در خود جای داده است. بلوک ها ظرفیت ذخیره سازی خاصی دارند و وقتی پر می شوند، روی بلوک پر شده قبلی زنجیر می شوند و زنجیره ای از داده ها را به نام “زنجیره بلوک” تشکیل می دهند. تمام اطلاعات جدیدی که به دنبال آن بلوک تازه اضافه شده به یک بلوک تازه تشکیل شده وارد می شوند که پس از پر شدن نیز به زنجیره اضافه می شوند.

مطلب پیشنهادی پرطرفدار:  مهمترین کاربردهای بلاکچین یا زنجیره بلاک

یک پایگاه داده، اطلاعات خود را در جدول ساختار یافته قرار می دهد، در حالی که یک زنجیره بلوک ، مانند نام آن، داده های خود را به صورت قطعه (بلوک) که با هم زنجیر شده اند ، ساختار می دهد. این باعث می شود که همه بلاکچین ها پایگاه داده باشند اما همه پایگاه داده ها زنجیره بلوک نیستند. این سیستم همچنین ذاتاً یک جدول زمانی برگشت ناپذیر از داده ها را هنگام پیاده سازی در ماهیت غیرمتمرکز خود ایجاد می کند. وقتی یک بلوک پر می شود، آن بلاک را میبندند و بخشی از این جدول زمانی می شود هر بلوک در زنجیره زمانی که به زنجیره اضافه می شود یک مهر زمان دقیق به خود اختصاص می دهد.

 

ویژگی های ارز رمزنگاری شده

ارزهای رمزنگاری شده بر بستر بلاکچین راه اندازی شده اند که در این بخش به بیان ویژگی های اصلی آنها میپردازیم.

تمرکززدایی

برای درک بلاکچین، مشاهده نحوه اجرای آن توسط بیت کوین بسیار آموزنده است. بیت کوین مانند یک پایگاه داده، برای ذخیره بلاکچین خود به مجموعه ای از رایانه ها نیاز دارد. برای بیت کوین ، این بلاکچین فقط نوع خاصی از بانک اطلاعاتی است که هر معامله بیت کوین را که انجام داده است ذخیره می کند. در مورد بیت کوین و برخلاف اکثر پایگاه های اطلاعاتی، این رایانه ها همه زیر یک سقف نیستند و هر رایانه یا گروهی از رایانه ها توسط یک فرد یا گروه خاصی از افراد کار می کنند.

تصور کنید که یک شرکت دارای یک سرور متشکل از ۱۰ هزار رایانه با یک پایگاه داده است که تمام اطلاعات حساب مشتری خود را در اختیار دارد. این شرکت دارای یک انبار است که شامل همه این رایانه ها در زیر یک سقف است و کنترل کامل هر یک از این رایانه ها و کلیه اطلاعات موجود در آنها را در اختیار دارد.به همین ترتیب، بیت کوین از هزاران رایانه تشکیل شده است ، اما هر رایانه یا گروهی از رایانه ها که زنجیره بلوک خود را نگه داشته اند، در یک موقعیت جغرافیایی متفاوت قرار دارند و همه آنها توسط افراد یا گروه های مختلفی از افراد اداره می شوند. به این رایانه هایی که شبکه بیت کوین را آرایش می کنند گره گفته می شود.

در این مدل از بلاکچین بیت کوین به صورت غیرمتمرکز استفاده می شود با این حال ، بلاکچین های خصوصی و متمرکز،جایی که رایانه های شبکه آن متعلق به یک موجود واحد هستند و اداره می شوند، وجود دارند.

در یک بلاکچین، هر گره دارای رکورد کامل اطلاعاتی است که از زمان شروع کار در زنجیره بلوک ذخیره شده است. برای بیت کوین ، داده ها کل تاریخ معاملات بیت کوین است. اگر یک گره در داده های خود خطایی داشته باشد، می تواند از هزاران گره دیگر به عنوان نقطه مرجع برای اصلاح خود استفاده کند. به این ترتیب، هیچ گره ای در شبکه نمی تواند اطلاعات نگهداری شده در آن را تغییر دهد. به همین دلیل، سابقه معاملات در هر بلاک که بلاکچین بیت کوین را تشکیل می دهد، برگشت ناپذیر است.

اگر یک کاربر رکورد معاملات بیت کوین را لمس کند ، همه گره های دیگر به یکدیگر مراجعه می کنند و به راحتی گره را با اطلاعات نادرست مشخص می کنند.این سیستم به ایجاد ترتیب دقیق و شفاف رویدادها کمک می کند.برای بیت کوین ، این اطلاعات لیستی از معاملات است ، اما برای یک بلاکچین این امکان وجود دارد که اطلاعات مختلفی مانند قراردادهای حقوقی ، شناسه های دولتی یا موجودی محصولات شرکت را در اختیار داشته باشد.

برای تغییر نحوه کار آن سیستم یا اطلاعات ذخیره شده در آن ، اکثریت قدرت محاسبات شبکه غیرمتمرکز،باید در مورد تغییرات گفته شده به توافق برسند.این اطمینان می دهد که هر تغییری رخ دهد به نفع اکثریت است.

مطلب پیشنهادی پرطرفدار:  6 مورد از مهمترین مزایای فناوری بلاک چین

شفافیت

به دلیل ماهیت غیرمتمرکز بودن بلاکچین و بیت کوین ، همه معاملات را می توان با داشتن یک گره شخصی یا با استفاده از کاوشگران بلاکچین که به هر کسی امکان می دهد معاملات بصورت زنده را ببیند، به طورشفاف مشاهده شود هر گره کپی مخصوص خود از زنجیره را دارد که با تأیید و اضافه شدن بلوکهای جدید،به روز می شود این بدان معنی است که اگر بخواهید،می توانید بیت کوین را به هر کجا که برسد، ردیابی کنید.

به عنوان مثال، صرافی ها در گذشته هک شده بودند جایی که کسانی که بیت کوین را در صرافی داشتند همه چیز را از دست می دادند اگرچه ممکن است هکر کاملاً ناشناس باشد، بیت کوین هایی که آنها استخراج کرده اند به راحتی قابل ردیابی هستند. اگر بیت کوین هایی که در برخی از این هک ها به سرقت رفته بودند باید با جایی منتقل می شدند، معلوم بود.

 

آیا Blockchain امن است؟

امنیت فناوری بلاک چین

 

فناوری بلاکچین موارد امنیتی و اعتماد را از چندین طریق پاسخ می دهد.اول ، بلوک های جدید همیشه به صورت خطی و زمانی ذخیره می شوند. یعنی همیشه به “انتهای” بلاکچین اضافه می شوند. اگر نگاهی به بلاکچین بیت کوین بیندازید ، می بینید که هر بلوک موقعیتی روی زنجیره دارد که “قد” نامیده می شود. از نوامبر سال ۲۰۲۰ ، ارتفاع بلوک تاکنون به ۶۵۶۱۹۷ بلوک رسیده بود.

پس از اضافه شدن بلوک به انتهای زنجیره بلوک ، بازگشت و تغییر در محتوای بلوک بسیار دشوار است مگر اینکه اکثریت برای انجام این کار به توافق برسند. به این دلیل که هر بلوک حاوی هش مخصوص به خود است ، همراه با هش بلوک قبل از آن و همچنین مهر تایمی که قبلاً ذکر شد. کدهای هش توسط یک تابع ریاضی ایجاد می شود که اطلاعات دیجیتالی را به رشته ای از اعداد و حروف تبدیل می کند. اگر آن اطلاعات به هر روشی ویرایش شود ، کد هش نیز تغییر می کند.

فرض کنیم یک هکر می خواهد بلاکچین را تغییر دهد و بیت کوین را از بقیه سرقت کند اگر آنها بخواهند نسخه تک نسخه خود را تغییر دهند ، دیگر با نسخه دیگران‌مطابقت نخواهد داشت وقتی همه افراد نسخه های خود را در برابر یکدیگر ارجاع می دهند ، می دیدند که این یک نسخه برجسته است و نسخه هکر از این زنجیره به عنوان نامشروع کنار گذاشته می شود.

موفقیت در چنین هکی مستلزم این است که هکر به طور همزمان ۵۱ درصد از نسخه های بلاکچین را کنترل و تغییر دهد تا نسخه جدید آنها به نسخه اکثریت و در نتیجه زنجیره مورد توافق تبدیل شود چنین حمله ای به مقدار زیادی پول و منابع نیز احتیاج دارد زیرا آنها برای ازسرگیری تمام بلوک ها نیاز دارند همچنین آنها اکنون دارای مهر زمان و کدهای هش متفاوت هستند.

با توجه به بزرگی شبکه بیت کوین و سرعت رشد آن ، احتمالاً هزینه ای برای به دست آوردن چنین شاهکاری غیرقابل عبور است. این امر نه تنها بسیار گران تمام می شود ، بلکه احتمالاً بی نتیجه نیز خواهد بود.انجام چنین کاری مورد توجه نخواهد بود ، زیرا اعضای شبکه شاهد چنین تغییرات شدیدی در بلاکچین هستند.اعضای شبکه سپس نسخه جدیدی از زنجیره را که تحت تأثیر آن قرار نگرفته است ، منتقل می کنند.

این امر باعث می شود که نسخه مورد حمله بیت کوین از نظر ارزش به شدت سقوط کند و در نهایت حمله بی هدف شود زیرا بازیگر بد کنترل دارایی بی ارزش را در اختیار دارد اگر بازیگر بد قصد داشت به چنگال جدید بیت کوین حمله کند ، همین اتفاق می افتد.از این طریق ساخته شده است تا مشارکت در شبکه از نظراقتصادی بسیار بیشتر از حمله به آن باشد.

بلاکچین نوع خاصی از پایگاه داده است؛ تفاوت آن با یک پایگاه داده معمولی در نحوه ذخیره اطلاعات است، بلاکچین ها داده ها را در بلوکی ذخیره می کنند که سپس این بلوک ها به یکدیگر متصل می شوند. ۷ مورداز کاربردهای بلاکچین یا زنجیره بلاک را در مقاله اختصاصی بیت کوین سیگنال مطالعه نمایید تا بتوانید در انتخاب استفاده از بلاکچین، بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

مطلب پیشنهادی پرطرفدار:  مهمترین مزایای بلاک چین در مقابل اصلی ترین معایب آن

بیت کوین در مقابل بلاکچین

هدف بلاکچین این است که اطلاعات دیجیتالی ضبط و توزیع شود ، اما ویرایش نشود. فناوری بلاکچین برای اولین بار در سال ۱۹۹۱ توسط استوارت هابر و دبلیو اسکات استورنتتا ، دو محقق که می خواستند سیستمی را اجرا کنند که در آن نتوان با مهر زمان سند دستکاری کرد ، اما تقریباً دو دهه بعد ، با راه اندازی بیت کوین در ژانویه ۲۰۰۹ ، بلاکچین اولین کاربرد واقعی خود را ارائه داد.

پروتکل بیت کوین بر اساس بلاکچین ساخته شده است . نام مستعار خالق بیت‌کوین ساتوشی ناکاموتو، در یک مقاله تحقیقاتی با معرفی ارز دیجیتال، از آن به عنوان “یک سیستم نقدی الکترونیکی جدید که کاملاً نظیر به نظیر است، و شخص ثالث قابل اعتمادی ندارد” نام برد.

نکته کلیدی که در اینجا باید فهمید این است که بیت کوین صرفاً از بلاکچین به عنوان ابزاری برای ثبت شفاف دفتر حساب استفاده می کند ، اما از نظر تئوری بلاکچین می تواند برای ضبط غیرقابل تغییر تعداد نقاط داده استفاده شود همانطور که در بالا بحث شد ، این می تواند به صورت معاملات، آرا در انتخابات، موجودی محصولات، شناسه های ایالتی، اسناد به خانه ها و موارد دیگر باشد.

در حال حاضر، طیف گسترده ای از پروژه های مبتنی بر بلاکچین وجود دارد که به دنبال اجرای بلاکچین، از راه های دیگر کمک به جامعه به حساب می آیند، یک مثال خوب استفاده از بلاکچین به عنوان راهی برای رأی دادن در انتخابات دموکراتیک است ماهیت تغییر ناپذیری بلاکچین به این معنی است که رأی گیری متقلبانه بسیار دشوارتر می شود.

به عنوان مثال، یک سیستم رأی گیری می تواند به گونه ای عمل کند که به هر شهروند یک کشور یک ارز رمزپایه یا رمز واحد صادر شود. سپس به هر نامزد یک آدرس کیف پول مشخص داده می شود و رای دهندگان رمز خود را به آدرس هر کدام از نامزدها که می خواهند به آنها رأی دهند می فرستند ماهیت شفاف و قابل ردیابی بلاکچین، نیازی به شمارش آرا توسط انسان و همچنین توانایی بازیگران بد در دست زدن به آرا فیزیکی را از بین می برد.

 

بلاکچین در مقابل بانک ها

بانک ها و بلاکچین های غیرمتمرکز بسیار متفاوت هستند برای دیدن تفاوت بانک با بلاکچین ، بیایید سیستم بانکی را با اجرای بلاکچین توسط بیت کوین مقایسه کنیم

 

مزایا و معایب بلاکچین

با وجود تمام پیچیدگی های موجود ، توانایی بلاکچین به عنوان یک شکل غیرمتمرکز برای ثبت سوابق تقریباً بدون محدودیت است از حریم خصوصی بیشتر کاربر و افزایش امنیت گرفته تا هزینه پردازش پایینوخطاهای کمتر، فناوری بلاکچین ممکن است برنامه هایی فراتر از موارد ذکر شده در بالا را ببینداما برخی از معایب نیز وجود دارد

مزایا

  • با از بین بردن دخالت انسان، تأیید صحت، بهبود می یابد.
  • کاهش هزینه ها با حذف تأیید شخص ثالث
  • تمرکززدایی، دستکاری در آن را دشوارتر می کند.
  • معاملات، کاملا امن، خصوصی و کارآمد هستند
  • یک گزینه بانکی و روشی برای اطمینان از اطلاعات شخصی برای شهروندان کشورهایی که دارای دولت های ناپایدار یا توسعه نیافته هستند فراهم می کند.

معایب

  • هزینه قابل توجه فناوری مرتبط با استخراج بیت کوین
  • معاملات کم در ثانیه
  • سابقه استفاده در فعالیتهای غیرقانونی
  • مقررات

بلاکچین چیست را بررسی نمودیم و اطلاعات دقیقی از این فناوری را به دست آوردیم، مزایای این فناوری بسیار زیاد میباشند که در دنیای امروز از آنها استفاده خواهیم نمود. در انتها از شما تقاضا داریم تا سوالات و نطرات ارزشمندتان را در انتهای مقاله مطرح کنید تا در سریعترین زمان، پاسخ آنهارا توسط تیم متخصص بیت کوین سیگنال دریافت نمایید.

بیت کوین سیگنال با بررسی دقیق بازارهای ارزهای دیجیتالی بهترین سیگنال های خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین هارا ارائه مینماید؛ این سیگنال ها توسط متخصصین و تحلیل گران حرفه ای بازرهای رمز ارزها تهیه شده و به صورت تخصصی از کانال بیت کوین سیگنال ارائه میگردد. شما عزیزان میتوانید با پیوستن به تیم قدرتمند و تحلیلگر بیت سیگنال به بهترین و جدیدترین اخبار روز بازار بیت کوین دسترسی داشته باشید؛ ارائه سیگنال ترید آلت کوین رایگان نیز در این کانال قرار گرفته که میتوانید از آنها بهره ببرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۹ از ۵
از مجموع ۷ رای

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *