۶ مورد از مهمترین مزایای فناوری بلاک چین

مزایای فناوری بلاک چین

مزایای فناوری بلاک چین


فناوری بلاک چین آخرین فناوری است که علاقه به آن در کنار محبوبیت ارزهای رمز نگاری شده افزایش یافته است. بلاک چین نوع خاصی از پایگاه داده است. به معنای واقعی کلمه، فناوری بلاک چین یک زنجیره پیوسته از بلوک است. این بلوک شامل یک عنوان و لیستی از معاملات است. برخلاف پایگاه های داده معمولی، شما نمی توانید این سوابق را تغییر دهید یا حذف کنید، فقط می توانید موارد جدیدی اضافه کنید. امروزه به طور گسترده ای در دنیای مالی مورد بحث قرار گرفته است. آن ها در حال حاضر سعی دارند از فناوری بلاک چین برای ذخیره و پردازش داده ها در بازاریابی و بازی های رایانه ای استفاده کنند. در این مقاله قصد داریم به معرفی فناوری بلاک چین و مزایای ان بپردازیم.

بلاکچین نوع خاصی از پایگاه داده است؛ تفاوت آن با یک پایگاه داده معمولی در نحوه ذخیره اطلاعات است، بلاکچین ها داده ها را در بلوکی ذخیره می کنند که سپس این بلوک ها به یکدیگر متصل می شوند. با ورود اطلاعات جدید، آنها وارد یک بلوک جدید می شوند؛ هنگامی که بلوک با داده ها و اطلاعات پر شد، آن را به بلوک قبلی زنجیر می زنند که باعث می شود داده ها به ترتیب زمانی با هم زنجیر شوند.

 

چرا بلاک چین مهم است؟

فناوری بلاک چین روش های مختلفی برای ایجاد شبکه بلاک چین دارد. بلاکچین بسته به حوزه کاربرد می تواند پیکربندی های مختلفی داشته باشد این می تواند یک شبکه عمومی یا خصوصی، یک بلاک چین انحصاری یا کنسرسیوم باشد.تجارت به داده بستگی دارد و سرعت و دقت جمع آوری اطلاعات بسیار مهم است. فناوری بلاک چین برای ارائه چنین اطلاعاتی ایده آل است زیرا به مشارکت کنندگان مجاز شبکه دسترسی سریع، عمومی و کاملاً شفاف به اطلاعات در یک دفتر را ارائه می دهد. فناوری بلاک چین به شما امکان می دهد سفارشات، پرداخت ها، حساب ها و موارد دیگر را ردیابی کنید. و از آن جا که همه شرکت کنندگان یک منبع واحد از داده های قابل اعتماد را دارند، می توانید در هر زمان تمام جزئیات معامله را مشاهده کنید تا با اطمینان بیشتری کار کنید و مزایا و فرصت های جدیدی کسب کنید. فناوری بلاک چین از تغییرات غیرمجاز محافظت می شود ، و این یکی از مزیت های اصلی آن است.

مطلب پیشنهادی پرطرفدار:  مهمترین کاربردهای بلاکچین یا زنجیره بلاک

مزایای فناوری بلاک چین بسیار منحصر به فرد است و قطعاً ماندگاری زیادی دارد. ما هنوز یک راه طولانی برای پذیرش گسترده در پیش داریم، اما بسیاری از صنایع با مزایا و معایب سیستم های بلاک چین روبرو هستند. در چند سال آینده، مشاغل و دولت ها احتمالاً با استفاده از برنامه های جدیدی می فهمند که فناوری بلاک چین بیشترین سود را دارد.

در حال حاضر بیش از ۲۰۰ سازمان پروژه های مبتنی بر فناوری بلاک چین Ethereum را آزمایش می کنند، سایر بازیکنان در حال رشد در این بازار مانند Ripple نیز در حال جستجوی مشتریان شرکتی هستند که از بلاک چین در پروژه های آزمایشی استفاده می کنند. با این حال ، مشکل اصلی که نمی توان از آن چشم پوشی کرد این است که سرمایه گذاران به طور مکرر سرعت بالقوه اجرای هر فناوری را بیش از حد ارزیابی کرده اند. علی رغم اینکه سرمایه گذاران امتیازات بسیار بالایی به سهام شرکت های درگیر در تحولات مربوطه داده اند، هیچ یک از این فناوری های مخرب یک شبه اجرا نشده است. پی ریزی فناوری های جدید به زمان نیاز دارد و ممکن است چندین سال طول بکشد تا شبکه های پرداخت به فناوری بلاک چین روی بیاورند.

 

چه چیزی بلاک چین را بسیار خاص می کند؟

دلیل افزایش چشمگیر ارزهای رمزپایه ، هیجان مرتبط با فناوری بلاکچین بوده است که زمینه ساز اکثر آنها است. فناوری بلاکچین یک دفتر حساب دیجیتالی غیرمتمرکز است که اجازه می دهد معاملات بدون دخالت واسطه مالی مانند بانک ثبت شود. بلاک چین دارای چند مزیت قابل توجه نسبت به شبکه های پرداخت موجود است که می تواند آن را به فناوری فراگیر در خدمات مالی و سایر صنایع در آینده تبدیل کند.در ادامه به مزایای فناوری بلاک چین می پردازیم.

 

مزایای فناوری بلاک چین

مزایای فناوری بلاک چین

  1. شفافیت یکی از دلایل اصلی جذابیت این فنلوری است و مزایای فناوری بلاک چین برای مشاغل این است که این زنجیره ها تقریباً همیشه منبع باز هستند. این بدان معنی است که سایر کاربران یا توسعه دهندگان توانایی تغییر آن را به دلخواه خود دارند، اما در عین حال تغییر نامرئی داده های قبلاً ثبت شده را، فوق العاده دشوار می کند. شرایط اخیر ، بلاک چین را به یک فناوری قابل اعتماد تبدیل می کند.
  2. کاهش هزینه های معامله یکی دیگر از مزایای فناوری بلاک چین است. از آن جا که بلاک چین اجازه می دهد معاملات بدون واسطه انجام شود، به عنوان مثال بانک، شرکت کنندگان در معاملات، کاربران یا سازمان ها، هزینه های مربوط به کار واسطه را متحمل نمی شوند و هزینه های آن ها کاهش می یابد. با توجه به peer to peer بودن شبکه های بلاک چین، برای انجام معامله نیازی به مراجعه به خدمات واسطه ها نیست. بنابراین، به لطف فناوری بلاک چین ، کاربران می توانند تأیید معاملات را ساده کنند، زمان اعتبار سنجی معاملات را کاهش دهند، نقدینگی را افزایش دهند و خطرات کلاهبرداری را به حداقل برسانند. علاوه بر این ، کاربران شبکه بلاک چین هزینه تأیید تراکنش را پرداخت می کنند که در مقایسه با موسسات مالی سنتی مانند بانک ها بسیار کم تر است.
  3. تسریع در تسویه حساب برای انجام معاملات ، بانک های عادی گاهی اوقات چندین روز طول می کشد تا یک معامله را انجام دهند. این شرایط به دلیل وجود پروتکل های موجود در نرم افزار بانکی و هم چنین این واقعیت است که بانک ها فقط در ساعات عادی کاری، پنج روز در هفته کار می کنند. علاوه بر این، موسسات مالی می توانند در مناطق زمانی مختلف مستقر شوند و این امر هم چنین می تواند پردازش معامله را به تأخیر بیندازد. در عین حال، فناوری بلاک چین ۲۴ ساعته و هفت روز در هفته کار می کند، به این معنی که معاملات مبتنی بر آن بسیار سریع تر انجام می شوند.
  4. تمرکززدایی : یکی دیگر از مزایای فناوری بلاک چین این است که این فناوری نقطه مرکزی جمع آوری اطلاعات را ندارد. بلاک چین به جای اینکه یک مرکز داده گسترده و همه تراکنش ها را از طریق آن اداره کند، به طور موثر اجازه می دهد تا معاملات فردی احراز هویت و مجوز ارتباطی با یکدیگر را داشته باشند. اطلاعات مربوط به بلوک های خاص این زنجیره در سرورهای مختلف در سراسر جهان پراکنده شده است، و این اطمینان می دهد که حتی اگر این اطلاعات به خارج از کشور مانند هکرها برسد، فقط مقدار کمی از داده ها و نه کل شبکه به خطر می افتد.
  5. توزیع: از آنجا که داده ها در فناوری بلاک چین اغلب در هزاران دستگاه ذخیره می شود، در یک شبکه توزیع شده از سیستم و داده ها در برابر خرابی های فنی و حملات مخرب بسیار مقاوم هستند. هر شبکه می تواند یک نسخه از پایگاه داده را ذخیره کند، به عنوان مثال یک شبکه جداگانه بر دسترسی یا امنیت شبکه تأثیر ن می گذارد.
  6. ثبات: یکی دیگر از مزایای فناوری بلاک چین است. بعید به نظر می رسد که بلوک های تأیید شده برگردانده شوند، به این معنی که به محض ثبت داده ها در بلاک چین، حذف یا تغییر آن ها بسیار دشوار است. این باعث می شود بلاک چین یک فناوری عالی برای ذخیره سوابق مالی یا هر داده دیگری باشد که نیاز به دنباله حسابرسی دارد، زیرا هر تغییری در یک دفتر توزیع شده و عمومی پیگیری و ثبت می شود. برای مثال برای تجارت می توان از فناوری بلاک چین استفاده کرد تا از کلاهبرداری کارمندان آن جلوگیری کند. در این حالت، فناوری بلاک چین می تواند سابقه ای مطمئن و پایدار از تمام معاملات مالی که در داخل شرکت انجام می شود، فراهم کند. این کار مخفی کردن معاملات مشکوک را برای کارمند دشوارتر می کند.
مطلب پیشنهادی پرطرفدار:  زمان دقیق تولد بلاکچین و بیت کوین چه زمانی است؟

 

ساختار ذخیره سازی بلاک چین

یک تفاوت اساسی بین پایگاه داده معمولی و بلاک چین وجود دارد که نحوه ساختار داده ها است. یک بلاک چین اطلاعات را به صورت گروهی جمع آوری می کند که به آن ها بلوک نیز گفته می شود و مجموعه ای از اطلاعات را در خود جای داده است. بلوک ها ظرفیت ذخیره سازی خاصی دارند و هنگامی که پر می شوند، به بلوک پر شده قبلی زنجیر می شوند و زنجیره ای از داده ها را به نام “زنجیره بلوک” تشکیل می دهند. تمام اطلاعات جدیدی که به دنبال آن بلوک تازه اضافه شده به یک بلوک تازه تشکیل شده وارد می شوند که پس از پر شدن نیز به زنجیره اضافه می شوند.

بلاکچین نوع خاصی از پایگاه داده است؛ تفاوت آن با یک پایگاه داده معمولی در نحوه ذخیره اطلاعات است، بلاکچین ها داده ها را در بلوکی ذخیره می کنند که سپس این بلوک ها به یکدیگر متصل می شوند. ۷ مورداز کاربردهای بلاکچین یا زنجیره بلاک را در مقاله اختصاصی بیت کوین سیگنال مطالعه نمایید تا بتوانید در انتخاب استفاده از بلاکچین، بهترین انتخاب را داشته باشید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *