داستان و ماجرای پیتزای بیت کوین

داستان و ماجرای پیتزای بیت کوین


بیت کوین یکی از جالب ترین پدیده های رسانه ای، اقتصادی و دیجیتالی است. این ارز رمز نگاری شده به صورت عمومی در سال ۲۰۰۹ منتشرر شد و استخراج آن به طور رسمی آغاز شد. بیت کوین امروزه به یکی از شناخته ترین و گسترده ترین ارزهای الکترونیکی تبدیل شده است که به هیچ کشوری تعلق ندارد.

بیت کوین پیتزا معروف ترین حکایت درباره بیت کویین است. در سال ۲۰۱۰، ارز رمزنگاری شده بیت کوین یک موضوع کاملا جدید برای افراد مبتدی بود. در این زمان بیت کوین نه تنها ارزش کمی داشت، بلکه به سختی می توانست با آن چیزی خرید. در ۲۲ مه این سال یکی از عجیب ترین معاملات تاریخ اتفاق افتاد، در آن روز برنامه نویسی به نام هانیکز به یکی از اعضای انجمن خود ۱۰ هزار بیت کویین بابت دو پیتزا پرداخت. این اولین بار بود که با بیت کوین خارج از وب مبادله تجاری انجام می شد.  بر اساس نرخ ارز مبلغ پرداخت شده بابت دو پیتزا ۳۰ دلار تخمین زده شد، ارزش هر بیت کوین در آن زمان کمتر از یک پنی بود و هانیکز برای پرداخت هزینه آنها به ۱۰۰۰۰ بیت کوین نیاز داشت. بر اساس نرخ ارز امروز هزینه پرداخت شده هانیکز بابت دو پیتزا نجومی به نظر می رسد و با نرخ ارز امروز تقریبا بیش از ۱۹۰ میلیون دلار ارزش دارند. حتی یک حساب توییتر وجود دارد که پیگیری می کند که ارزش این دو پیتزا چقدر است، اگر هانیکز به جای گرفتن پیتزا، آن ۱۰۰۰۰ بیت کوین را نگه می داشت تاکنون یک میلیونر شده بود.  هدف هانیکز که به کد منبع بیت کویین کمک کرده بود و به عنوان یک استخراج کننده خدمت می کرد، ترویج بیت کویین به عنوان گزینه پرداخت خدمات تحویل غذا بود و با این هدف، او در یک انجمن بیت کویین در یک پست نوشت:

مطلب پیشنهادی پرطرفدار:  تاثیر تازه ترین اخبار آنلاین بیت کوین مربوط به کرونا و ایلان ماسک فقید

لازلو هانیکز: “من حاضر هستم برای چند پیتزا ۱۰ هزار بیت کویین بپردازم. شما می توانید خودتان در خانه پیتزا درست کنید و به خانه من بیاورید یا آن را برای من از پیتزا فروشی سفارش دهید، اما آنچه که من واقعا به دنبال آن هستم تحویل گرفتن غذا در ازای پرداخت بیت کویین است که در آن نیازی به سفارش یا تهیه آن ندارم، چیزی مانند سفارش بشقاب صبحانه در هتل یا چیزی از این قبیل، آنها فقط چیزی برای خوردن شما می آورند و شما خوشحال می شوید.”

 ممکن بود تردیدی در مورد جدی بودن موضوع وجود داشته باشد، کار بعدی که لازلو انجام داد این بود که مشخص کند چه نوع پیتزایی دوست دارد؟

لازلو هانیکز: همراه با پیاز، فلفل، سوسیس، قارچ، گوجه فرنگی، پپرونی، بدون ماهی یا چیزهای دیگر. من همچنین آن را با پنیر معمولی دوست دارم اگر کسی علاقه مند به معامله است، به من اطلاع دهید، می توانیم به توافق برسیم.

پیتزای بیت کوین

پس از چند ساعت در نهایت آنها پاسخ دادند وسوالات شروع شد: کجا زندگی می کنید؟ هاکینز پاسخ داد “جکسونویل، ایالات متحده آمریکا” – حتی اگرمن در اروپا زندگی می کردم پیتزای شما را می خریدم. در بین مبادلات، هانیکز دوباره قصد خود را بیان و تایید کرد: من فقط می خواهم بگویم که من پیتزا را با بیت کوین معامله می کنم. و او سرانجام این کار را انجام داد. ساعت ۷:۱۷ بعد از ظهر لازلو تصویری را منتشر کرد که پیتزاهایی را نشان می داد که jercos( نام کاربری انجمن جرمی استوردیوانت) در ازای ۱۰۰۰۰ بیت کوین برای وی ارسال کرده بود.

مطلب پیشنهادی پرطرفدار:  جدیدترین و مهمترین اخبار ارز دیجیتال بیت کوین

داستان دو پیتزا و ۱۰۰۰۰ بیت کوین، سه ماه بعد که بیت کوین با افزایش درامد روبرو شد شروع به ایجاد هیجان کرد. بنابراین، در آگوست ۲۰۱۰، کاربر knightmb نظر خود را ارسال کرد و گفت: سلام، من شک دارم که پیشنهاد شما هنوز BTC 10000 باشد! ۶۰۰ دلار برای چند پیتزا پیشنهاد بسیار خوبی است، درست است؟

به نظر می رسد لازلو از هیچ چیزی پشیمان شده باشد، با توجه به اینکه در مصاحبه خود با نیویورک تایمزاظهار داشت: این طور نیست که بیت کوین در آن زمان ارزش زیادی داشت، به نظر من ایده مبادله آنها با پیتزا جالب بود. آنچه درماه مه۲۰۱۰ اتفاق افتاد، نه تنها اولین معامله بیت کوین بود، اتفاقی که با جشن روز پیتزا بیت کوین به یاد می ماند، بلکه نشان دهنده پردرامدترین پیتزای تاریخ است.

 

چشم انداز بیت کوین در سال های بعد از ۲۰۱۰ بسیار تغییر کرده است. در سراسر جهان، بیش از ۷۰۰۰۰ هزار بازرگان وجود داردکه ارز رمز نگاری شده را در مبادلات می پذیرند و به عنوان یک واقعیت عجیب، coinmap.org اشاره می کند که بیش از ۱۰۰ فروشگاه در ایالات متحده بیت کوین را برای پرداخت پیتزا قبول می کنند و بسیاری از فروشگاه ها و پیتزا فروشی ها در این روز به مشتریانی که با بیت کوین پول پرداخت می کنند، تخفیف ارائه می دهند. بدیهی است که لازلو به هدف خود رسید و الگوی خود را رقم زد، از آنجایی که در تاریخ ۲۲ مه  یکی از اولین معاملات در دنیای واقعی با بیت کوین انجام شده گ هر ساله این روزگرامی داشته می شود، این جشن یکی از عجیب ترین جشن های اجتماعی مربوط به ارزهای رمز پایه به شمار می رود.

مطلب پیشنهادی پرطرفدار:  بهترین آموزش رایگان فروش بیت کوین و کسب درآمد از ارز دیجیتال

مانند هر رویدادی، روز پیتزای بیت کوین شایسه بزرگداشت است و بسیاری از کاربران بیت کوین در این روز معاملات مشابه، یعنی خرید پیتزا با بیت کوین انجام می دهند، اگر چه این معامله دیگر با ۱۰۰۰۰ بیت کوین انجام نمی شود.

بدون شک مشهورین جشن بزرگداشت بیت کوین در سال ۲۰۱۵ برگزار شد، در این جشن استارتاپ ها، تیم های از توسعه دهندگان و اعضای جامعه بیت کوین بارگذاری عکس های از پیتزاهای خریداری شده با بیت کوین را برای جشن گرفتن این روز آغاز کردند.

گرچه امروزه شاید کمتر لازلو هانیکز به خاطر بیاید، اما یک رویداد مهم برای جامعه رمز نگاری به وجود آورد. در سال های اخیر از آنجایی که معاملات ارز رمزنگاری شده بیت کوین مستقیم و بدون هیچ واسطه ای انجام می شود و امکان جعل و تکثیر آن به لطف، سیستم رمز نگاری وجود ندارد، این ارز بسیار محبوب شده است. همچنین اکنون یک پروژه رمزنگاری برای سفارش پیتزا وجود دارد. این پروژه Lightning  نام دارد و به شما امکان می دهد تا هزینه Domino را با بیت کوین پرداخت کنید.

بیت کوین سیگنال با بررسی دقیق بازارهای ارزهای دیجیتالی بهترین سیگنال های خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین هارا ارائه مینماید؛ این سیگنال ها توسط متخصصین و تحلیل گران حرفه ای بازرهای رمز ارزها تهیه شده و به صورت تخصصی از کانال بیت کوین سیگنال ارائه میگردد. شما عزیزان میتوانید با پیوستن به تیم قدرتمند و تحلیلگر بیت سیگنال به بهترین و جدیدترین اخبار روز بازار بیت کوین دسترسی داشته باشید؛ ارائه سیگنال ترید آلت کوین رایگان نیز در این کانال قرار گرفته که میتوانید از آنها بهره ببرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *