بررسی مزایا و معایب بیت کوین در کنار یکدیگر

مزایا و معایب بیت کوین

مزایا و معایب بیت کوین


بیت کوین در سال ۲۰۰۹ ایجاد شد و از آن زمان تاکنون اتفاقات زیادی افتاده است. مزایا و معایب استفاده و سرمایه گذاری در این ارز رمزپایه در سال ۲۰۲۱ چیست؟ استفاده از بیت کوین، جدا از سادگی استفاده از کیف پول یا سیستم عامل های سرمایه گذاری مانند Toro یا Coinbase، مزایای برجسته دیگری نیز دارد.

بلاکچین نوع خاصی از پایگاه داده است؛ تفاوت آن با یک پایگاه داده معمولی در نحوه ذخیره اطلاعات است، بلاکچین ها داده ها را در بلوکی ذخیره می کنند که سپس این بلوک ها به یکدیگر متصل می شوند. با ورود اطلاعات جدید، آنها وارد یک بلوک جدید می شوند؛ هنگامی که بلوک با داده ها و اطلاعات پر شد، آن را به بلوک قبلی زنجیر می زنند که باعث می شود داده ها به ترتیب زمانی با هم زنجیر شوند.

بیت کوین ارزشمندترین ارز دیجیتال در بین سایر رمز ارزها می باشد.  و سرمایه گذاران زیادی نیز بر روی این ارز حساب باز کرده و به دنبال کسب درآمد از طریق بیت کوین هستند. اما طی سال های اخیر میزان بالا و پایین شدن قیمت آن بسیار زیاد بوده و ممکن است افراد در زمان های خاص دچار سود زیاد یا خسارت های جبران ناپذیری شده اند. به همین خاطر کارشناسان اعتقاد دارند افرادی که می خواهند در این بازار موفق باشند باید از دانش تحلیل رفتار بیت کوین برخوردار شوند. اما تحلیل رفتار دقیقا چیست و از چه طریقی می توان دست به تحلیل رفتار بیت کوین زد، سوالاتی است که در ذهن بسیاری از افراد وجود دارد؛ به همین علت نگارش موضوع بالا را برای شما شرح انجام داده‌ایم تا اطلاعات دقیقی از این رفتار به دست آورید.

 

مزایای اصلی بیت کوین

خرید بیت کوین دارای مزایایی است که شما میتوانید با مطالعه مزایا و معایب این ارز دیجیتالی به خریدن یا نخریدن آن بپردازید، این مطلب را تا انتها به صورت کامل و با دقت مطالعه نمایید.

نقدینگی بیشتر نسبت به ارزهای رمز پایه دیگر

بیت کوین که محبوب ترین ارز رمزنگاری شده با اختلاف قابل توجهی است، نقدینگی بسیار بالاتری نسبت به همتایان خود دارد و هنگام تبدیل به ارزهای فیات مانند یورو و دلار آمریکا درصد بالایی از ارزش ذاتی خود را حفظ می کند. در مقابل، سایر ارزهای رمزنگاری شده تقریبا بیشتر این ارزها نمی توانند مستقیما با ارزهای فیات مبادله شوند یا در هنگام انجام چنین مبادلاتی، قسمت قابل توجهی از ارزش خود را از دست می دهند.

مطلب پیشنهادی پرطرفدار:  بهترین آموزش رایگان فروش بیت کوین و کسب درآمد از ارز دیجیتال

وقتی صحبت از ارزیابی بیت کوین، مزایا و معایب آن می شود، بدون شک این یکی از برجسته ترین ویژگی های مثبت آن است.

از این نظر، بیت کوین شباهت زیادی به ارزهای فیات نسبت به سایر ارزهای رمز پایه دارد. اما هنوز خرید و فروش بیت کوین به صورت واقعی و در هر مقدار و زمان (همانطور که در مورد ارزهای مهم دنیا وجود دارد) امکان پذیر نیست.

افزایش پذیرش به عنوان روش پرداخت

صدها فروشگاه وجود دارد که پرداخت با بیت کوین را قبول می کنند. با گسترش تجارت الکترونیک هر روز مقدار این پرداخت ها نیز افزایش می یابد و با استفاده از بیت کوین می توان تقریبا هر مورد فیزیکی را خریداری کرد.

معاملات بین المللی با بیت کوین ساده تر از ارزهای عادی است

معاملاتی که با بیت کوین به صورت بین المللی انجام می شوند با معاملات انجام شده در همان کشور تفاوتی ندارند. بنابراین، هیچگونه محدودیت و هزینه ای برای نقل و انتقالات بین المللی، مانند پرداخت کارت اعتباری، برداشت وجه با استفاده از دستگاه های خودپرداز  و نقل و انتقال بانکی بین المللی وجود ندارد. در واقع، هزینه های خودپرداز و پرداخت کارت های اعتباری در خارج از کشور می توانند تا ۳%  از ارزش یک معامله و در بعضی موارد بیشتر باشند.

از طرف دیگر، کمیسیون انتقال پول می تواند به ۱۵ در صد برسد. اگر چه سایر ارزهای رمزپایه نیز از نظر این نوع انتقال محدودیت ندارند، اما انجام معاملات بین المللی با استفاده از بیت کوین آسان تر است زیرا این ارز رمزپایه در سراسر جهان محبوبیت بیشتری دارد.

هزینه های معامله با بیت کوین کمتر است

در مقایه با سایر روش های پرداخت دیجیتال( مانند کارت های اعتباری و Paypal )استفاده از بیت کوین هزینه کمتری دارد. اگر چه این کمیسیون ها متغییر هستند، اما به ندرت اتفاق می افتد که کمیسیون در معامله با بیت کوین بیش از ۱% ارزش آن را داشته باشد. در مقایسه، اکثر پرداخت های دیجیتال بین ۲ تا ۳ درصد کارمزد دارند.

ناشناس بودن و حفظ حریم خصوصی

در رابطه با ارزهای سنتی واریز یورو یا سایر ارزهای فیات به یک حساب بانکی آنلاین یا انجام معاملات با کارت اعتباری و Paypal ، بیشتر از استفاده از پول نقد یا کارت اعتباری در پیشخوان فروشگاه از حریم خصوصی شما محافظت نمی کنند.

مطلب پیشنهادی پرطرفدار:  جدیدترین و مهمترین اخبار ارز دیجیتال بیت کوین

اگرچه حساب های آنلاین به احتمال زیاد در برابر همه حملات محافظت می شوند( به جز موارد پیچیده)، اما به وضوح با شما مرتبط هستند. بنابراین، فروشندگان خصوصی و مقامات دولتی قادر به ردیابی انتقالات وجوه الکترونیکی شما خواهند بود.

در مقایسه، محافظت از حریم شخصی که در مبادلات بیت کوین گنجانده شده است، به کاربران اجازه می دهد حساب  Bitcoins خود را به طور کامل از هویت خود جدا کنند( در صورتی که ترجیح دهند می توانند این کار را انجام دهند). اگرچه ردیابی جریانات بیت کوین بین کاربران امکان پذیر است، اما دانستن اینکه آنها واقعا چه کسانی هستند بسیار دشوار است.

اگر در حال تحقیق در مورد بیت کوین، مزایا و معایب آن هستید، بدون شک این یکی از مزیت های مهم آن است.

تحت تاثیر جریانات سیاسی نیست

از آنجایی که بیت کوین توسط هیچ نهاد دولتی( مانند بانک مرکزی) ایجاد یا کنترل نمی شود، تحت تاثیر جریانات سیاسی نیز نیست. به همین دلیل، برای دولت ها نیز دشوارتر است که مقادیر Bitcoins را مسدود کنند.

مقدار بیت کوین ایجاد شده محدود است

کمبود ذاتی بیت کوین( تنها ۲۱ میلیون دلار بیت کوین وجود دارد) احتمالا ارزش این ارز دیجیتال را در طولانی مدت در برابر ارزهای سنتی حفظ می کند. کمبود بیت کوین به  نوعی به این ارز، ارزش ذاتی مانند طلا و سایر فلزات گرانبها می دهد.

 

معایب استفاده از بیت کوین

معایب استفاده از بیت کوین

قرار گرفتن در معرض کلاهبرداری

بیت کوین به عنوان محبوب ترین ارز رمزنگاری شده جهان، درگیر کلاهبرداری و حملات زیادی بوده است. این کلاهبرداری ها از طرح های هرمی مانند (Bitcoin Savings & Trust)گرفته  تا حملات Mt. Gox گسترده است. سایر ارزهای رمزپایه، فاقد انبوه کاربران مورد نیاز برای سودآوری این فعالیت های غیر قانونیبرای مجرمان هستند. فعالیت های بازار سیاه می تواند به اعتبار و سودمندی شما آسیب برساند علی رغم پیگردهای مجرمان برجسته، بیت کوین همچنان برای مجرمان و فعالان بازار خاکستری جذاب است.

حساسیت بالا به نوسانات قیمت

بیت کوین همواره در دوره های کوتاه مدت در معرض نوسانات قیمت خود است. در پایان سال ۲۰۱۷ ارزش بیت کوین چندین برابر شد، سپس در هفته های اول ۲۰۱۸ به نصف کاهش یافت، و عملا یک شبه میلیلردها ارزش بازار را از بین برد.

 اگر چه نوسانات بیت کوین گاهی سودجویان را در کوتاه مدت به درامدزایی می رساند، اما این ارز را برای سرمایه گذاری محافظه کار با افق زمانی طولانی نامناسب می کند. و از آنجایی که قدرت خرید بیت کوین از یک هفته به هفته دیگر بسیار متفاوت است، استفاده از آن به عنوان یک روش قانونی برای استفاده کنندگان دشوار است.

مطلب پیشنهادی پرطرفدار:  درواقع داستان پیتزای بیت کوین چیست؟

خبر خوب این است که هرچه زمان می­گذرد، یک مجموعه داده فزاینده برای آموزش تحلیل ارز دیجیتال وجود دارد. و با کسب اطلاعات بیشتر ، امکان توسعه الگوریتم های تجاری پیچیده و سیگنال های پیش بینی کننده برای جبران بخشی از نوسانات وجود دارد. بارها شده که در مورد ارزهای دیجیتال یا حداقل بیت کوین معروف چیزی شنیده اید، این نوع ارز در سال ۲۰۰۹ ظاهر شد و در دهه گذشته کاملاً محبوب شده است. آموزش تحلیل ارزهای دیجیتالی را در مطلبی جداگانه به صورت کامل مورد بررسی قرار داده ایم که میتوانید با مراجعه به این مطلب، آموزش تحلیل بیت کوین را آغاز نمایید.

هیچ بازگشت یا باز پرداختی انجام نمی شود

یکی از بزرگترین معایب بیت کوین، نبود سیاست های استاندارد برای بازپرداخت است. کاربرانی که تحت تاثیر تقلب قرار گرفته اند، نمی توانند با استفاده از بیت کوین درخواست بازپرداخت کنند. در واقع  ساختار غیر متمرکز بیت کوین باعث می شود که هیچ یک از طرفین در اختلافات بین کاربران داوری نکنند.  برخی از ارزهای رمزپایه مدرن تر مانند Ripple، بازپرداخت ابتدایی دارند، اما این ویژگی هنوز در بیت کوین پیاده سازی نشده است.

آسیب های زیست محیطی ناشی از استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین مقدار زیادی برق مصرف می کند. بیشتر شرکت های استخراج بیت کوین مستقر در چین هستند، جایی که بیشتر انرژی از کارخانه های ذغال سنگ تامین می شود که سطح وحشتناکی آلودگی را به وجود می آورند.

بیت کوین سیگنال با بررسی دقیق بازارهای ارزهای دیجیتالی بهترین سیگنال های خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین هارا ارائه مینماید؛ این سیگنال ها توسط متخصصین و تحلیل گران حرفه ای بازرهای رمز ارزها تهیه شده و به صورت تخصصی از کانال بیت کوین سیگنال ارائه میگردد. شما عزیزان میتوانید با پیوستن به تیم قدرتمند و تحلیلگر بیت سیگنال به بهترین و جدیدترین اخبار روز بازار بیت کوین دسترسی داشته باشید؛ ارائه سیگنال ترید آلت کوین رایگان نیز در این کانال قرار گرفته که میتوانید از آنها بهره ببرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *